Arkadaşlar Winscp Linux üzerindeki dosya ve dizinlerimize ssh üzerinden bağlanıp yönetmemizi sağlayan kullanışlı bir programdır. Programı http://winscp.net/download/winscp511setup.exe

linkinden indirip dosyamızı çalıştıralım. Yaklaşık 4.2 mb küçük bir dosya inecek ve kurulum çok basit.

Kurulum dilimizi seçelim. Türkçe desteğide mevcutdur.Next ile ilerliyelim.Bu ekranda anlaşma metnini kabul edip next ile ilerliyoruz.


Burda Typical installation önerilen seçeneği seçip Next ile ilerliyoruz.


Burada interface olarak ben Commanderı seçip next ile ilerleyeceğim. Siz explorer tarzınıda seçebilirsiniz.Kuruluma hazırız Finish komutuna basarak işlemi başlatıyoruz.


Kurulum anından bir görüntü.Bu ekranda Launch Winscp kutusu finish buttonu sonrası programımızı çalıştıracak.

İkinci kutucuk programın ana sayfasını açacak ben bu kutuyu boşaltacağım.

Program ücretsiz olduğu için bağışlar ile ilerliyorlar 9,19,29,49 dolar gibi bağış yapabilirsiniz.

Evet Finish komutuna tıklayarak linuxumuza bağlanmayı deneyeceğiz.


İlk bu ekran bizi karşılıyor ve linuxumuza bağlantı için gerekli verileri gireceğiz. İlk olarak hostname kısmına Linux serverımızın ipsini gireceğiz. Port olarak ssh servisinin kullandığı default 22 olarak geliyor. Eğer siz değiştirmişseniz burayı da güncellemelisiniz. Son olarak kullanıcı adımız ve şifremizi

Girip save komutuna tıklayarak ilk tanımlamamızı yapmış olduk. Birden fazla sunucuya bağlanılabilir.


Save komutuna tıkladığımızda şifrenizi kaydedip kaydetmeyeceğimizi soruyor ben kaydetsin istiyorum ve OK komutuna tıklıyorum.


Bu ekranda new ile yeni bir bağlantı oluturabilir, Edit ile mevcut bağlantımızı düzenleyebilir ve Delete ile bağlantımızı silebiliriz. Ben alttan login komutu ile giriş yapmayı deneyeceğim.


Bağlan dedikten sonra aşağıdaki ekranda rsa2 şifrelememizi Yes diyerek kaydetmesini sağlıyoruz.


Aşağıdaki ana ekranımıza sonunda eriştik. Sol taraf benim bulunduğum bilgisayarın içeriği. Sağ taraf ise bağlandığım Linux sunucunun penceresi buradan istediğiniz kopyalama, silme,taşıma, editleme vs aklınıza gelen tüm işlemleri yapabilirsiniz.


Umarım faydalı bir makale oldu. Bir daha ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

 

 

 

Yazar: Önsel AYDIN   
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(686)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın