Windows Server 2012 ile artık IIS in yeni versiyonu olan IIS 8 gelmektedir. Windows 2008 ailesinde IIS 7.X ile oldukça iyileştirmeler yapılan ve daha stabil bir yapıya kavuşan ISS ailesi, IIS 8 versiyonu ile biraz daha iyileştirmeler yapılmış durumda. Özellikle performans konularında, stability konularında bir çok iyileştirme yapılmıştır.

Bu özelliklerden kısaca bahsedersek

Real CPU Throttling

Bu özellik ile IIS imizdeki CPU muzu kernel seviyesinde daha doğru bir şekilde takip edebileceğiz ve belirleyeceğimiz bir threshold değerinde iki ayrı yeni aksiyon belirleyebileceğiz.. Throttle ve Throttle Under Load .Bir site den dolayı yaşanan CPU probleminde tüm iis imizin çökmemesi konusunda önlemler alabileceğiz.SSL Scalability

SSL ile ilgili performans problemlerinde iyileştirmeler yapıldı. Daha önceki IIS versiyonlarında özellikle multiple SSL kullanan IIS Server larda memory nin aşırı kullanımı ve ilk açılış/yüklenme zamanlarında problemler ve yavaşlık sorunları vardı. IIS8 ile bu problemler aşıldı.

SNI / SSL Host Header Support

Eski IIS versiyonlarında en fazla sorulan sorulardan biriydi. IIS 8 ile birlikte artık aynı IP adresi üzerinde birden fazla SSL site çalıştırabileceğiz. Bu işlemi aynı HTTP sitelerinde olduğu gibi host header girerek gerçekleştireceğiz.


Dynamic IP Restrictions

IIS 8 ile gelen güzel yeniliklerden biri, örneğin bir ip adresinden brute-force attack yada DDOS atakları geliyor. Bu özellik ile şu süre içerisinde, şu kadar istek yollayan ip leri bloklayabiliyor olacağız.

FTP Logon Restriction

İnternet üzerinde en fazla bruce forte attack larına maruz kalan servislerden biride FTP servisleridir. IIS 8 ile artık ftp Server ımıza gelen başarız login isteklerinin sayılarını belirleyip, o sayı aşıldıgında yine belirleyeceğimiz süre içerisinde IP adresini bloklayabileceğiz.Configuration Scale

IIS de configuration file larda optimasyon yapılarak, daha az memory kullanımı, daha iyi performans ve da stabil bir yapı sağlanmıştır.

IIS 8 in KURULUMU

IIS 8.0 I kurmak için, Windows Server 2012 de Server Manager I açıyoruz.Buradan Add roles and features linkine tıklıyoruzBefore you begin ekranını NEXT butonu ile geçiyoruz,Buradan Role-based or feature-based installation I seçiyor ve NEXT düğmesine tıklıyoruzSelect destination Server dan kurulum yapacağımız Server I seçiyor ve NEXT düğmesine tıklıyoruzSelect Server Roles ekranında Web Server (IIS) rolünü seçiyoruz.Add features ile gerekli feature ların kurulmasını sağlıyoruz.Net Framework 3.5 ve 4.5 gibi feature ların yüklenmesi gerekiyor ise bu bölümden seçebilirsiniz,

Role Services bölümünde , IIS ile ilgili kurulmasını istediğimiz modülleri bu bölümde seçiyor ve NEXT düğmesine tıklıyoruz.Install düğmesine tıklayarak, Web Server Role umuzun installation ını başlatıyoruz.IIS imiz kurulmaya başladı.IIS imiz kurulduktan sonra IIS Manager ımıza Metro-Start menümüzden çalıştırabilir yada start- run dan inetmgr komutu ile çalıştırabiliriz.

Yazar: Osman BAGISLANAN
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(439)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın