Windows Server 2012 Step by Step HyperV Failover Cluster Kurulumu

Merhaba

Bu makalemizde step by step Server 2012 HyperV Failover Cluster kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

Yapıcagım çalışmada 2 Adet HP DL380 G7 sunucu ve Emc Storage kullanacagım. Sunucularım üzerinde Raid1 yapılandırılmış 2 disk ve Updatelerinin tümü yapılmış server 2012 Datacenter işletim sistemi kuruludur.

Öncesinde yaptığım hazırlıklar hazırlıklar;

  • Active Directoryde kurulum için bir servis accountu oluşturalım.


  • Daha sonra bu servis accountuna AD de Computer container’inde

    .Create computer object

    .Read all properties

yetkilerini veriyorum.
.Her iki hyperv sunucuda bu hesabı local admin grubuna ekliyorum.


Bu işlemler sonrası her iki sunucuyuda restart ediyorum. Ve sonrasında oluşturduğum hyperv servis accountu ile sunuculara login oluyorum.

Cluster kurulumu için gerekli Rollerin ve Features’ ların kurulumu

Server Manager açılır.Server Manager’ dan Add roles and features seçilir. Daha sonra Add Features tıklanır.


Gelen ekranda Next tuşuna basılır.Gelen Ekranda Role-based or feature based installation seçili iken Next tuşuna basılır.


Gelen ekranda kuruluş yaptığımız server seçili iken Next tuşuna basılır.Gelen ekranda Hyperv seçilir, açılan pencerede Add Features tuşuna basılır.


Gelen ekranda Next tuşuna basılır.

Gelen ekranda Failover Clustering işaretlenir, açılan pencerede Add Features tuşuna basılır.Daha sonra aynı ekranda Multipath I/O seçilerek Next tuşuna basılır.


Gelen ekranda Next tuşuna basılır.


Gelen ekranda Next tuşuna basılır.Gelen ekranda


işaretlenerek Authentication Protokol Kerberos seçilerek Next tuşuna basılır.Gelen ekranda Next tuşuna basılır.Install tuşuna basılarak kurulum başlatılır.


Kuruluş tamamlanır. Close tuşuna basılır. Server restart edilir.

Rollerin kurulumu sonrası failover cluster kurulumundan sonra aşagıdaki hatayı almamak için http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=36467 linkindeki hotfixin kurulumunu yapıyoruz.Bu hotfixi kurarak bu problemi yaşamadan çözümünü gerçekleştiröiş oluyoruz.

Bu problemle ilgili detay aşagıda renkli yazı ile anlatılmıştır.

Server 2012 HyperV Cluster kurdugunuzda Failover Cluster manager console açtıgınızda Roles butonuna tıklandıgında console crash oluyorsa (Resimdeki hatayı alıyorsanız) eger aşagıda linkini verdiğim hotfixi kurarak sorunu giderebilirsiniz.


http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=36467

Bu hotfix kurdugunuzda probleminiz giderilmiş olucaktır.

Sıra geldi storage mızı sunucuya göstermeye;

Server Manager’ dan MPIO çalıştırılır.
Gelen ekranda Discover Multi-Paths sayfasına geçilir.Gelen ekranda Device Hardware ID kısmında DGC VRAID seçilerek Add tuşuna basılır.

 (Benim kullandıgım storage emc )Gelen ekranda Yes tuşuna basılarak makina restart edilir. Bu işlem diğer serverda da (Hyperv2) uygulanır.

Storage Disklerinin Formatlanması

Hyperv1 makinasına login olunur. Server manager açılır.Tools kısmından Computer Management açılır.


Storage kısmından Disk Management seçilir.Disk Management üzerinde sağ klik yapılarak Rescan Disks seçilir.Gelen ekranda disk üzerinde sağ klik yapılır ve ‘Online’ seçilir.Daha sonra tekrar disk’ e sağ clik yapılır ve ‘Initialize Disk’ seçilir.Gelen ekranda OK tuşuşuna basılır. Daha sonra disk tek parça formatlanır.

(Burada benim storage üzerinde vmler için oluşturdugum LUN ları ve Quorum patition,ımı görüyorsunuz)Bütün diskler yukarıdaki gibi her iki server’ da drive harfleri ve isimleri verilir.

Hyper-V’de Ethernetlerin ayarlanması

Server üzerinde Server Manager açılır.Gelen ekranda Tools Menüsünden Hyper-V Manager seçilir.Gelen ekranda Virtual Switch Manager seçilir.


Gelen ekranda External seçili iken Create Virtual
Switch seçilir.


Gelen ekranda Name kısmına LAN1 (Ben Lan1 İsmini verdim) yazılır. External network kısmında daha önce hangi network adaptöre LAN1 ismi verildi ise o kart seçilir. Allow management operating system to share this network adapter seçeneği kaldırılır ve OK tuşuna basılır.


Gelen ekranda Yes tuşuna basılır. Aynı işlem LAN2 içinde yapılır.

Not: Burada benim sunucumda 4 tane Ethernet var. Ben Ethernet kartlarına (sagdan-sola) Mng – Lan1 – Lan2 – Lan3 isimlerini verdim. Mng olan ethernet kartını sunucuların birbirleriyle haberleşmesi için digerlerinide virtual sunucular için kullanıyorum. Burada Nic Teaming dediğimiz ethernet kartlarından oluşan bir havuz oluşturup sanal makinalara bunlarıda atayabilirsiniz.

Failover cluster kurulumu

Server üzerinde Server Manager çalıştırılır.Gelen ekranda Computer Management seçilir.


Gelen ekranda Disk management seçilir.


Gelen ekranda Q: disk dışındaki storage üzerinde yaratığımız diskler offline duruma getirilir.


Not: Server’ in lokal disklerine herhangi bir işlem yapılmaz.


Server manager’ dan Cluster kurulumu için Failover Cluster Manager Açılır.Gelen ekranda Validate Configuration seçilir.Kurulum öncesi yapacağımız bu işlem ile cluster kurulumu için konfigürasyonumuzu test etmiş olacagız.Gelen ekranda Next tuşuna basılır.Gelen ekranda Hyperv1
ve Hyperv2 makinaları eklenir.

 

ve Next tuşuna basılır.Gelen ekranda Run all tests (recommended) seçili olarak Next tuşuna basılır.Gelen ekranda Next tuşuna basılır


İşlem başlar.


Gelen ekranda bir hata olmadığı gözükmektedir.İsterseniz View Report tuşuna basarak yapılan işlemler ile ilgili raporu görüntüleyebilirsiniz. Eger cluster kurulumu için hata aldıysanız bu rapordan hataların detayına bakabilirsiniz. Finish tuşuna basılır.


Gelen ekranda Next tuşuna basılır.Failover clustera bir isim verilir ve cluster ip si girilir.


Gelen ekranda Next tuşuna basılır.


İşlemin bitmesi beklenir.


İşlem başarı ile tamamlandığı görülür.Yine aynı şekilde isterseniz View Report diyerek yapılan işlemlerin ayrıntılarına göz atabilirsiniz. Finish tuşuna basılırak işlem tamamlanır.Server Manager’ da Failover Cluster Manager açılır.


Gelen ekranda Storage altındaki Disks kısmına geçilir. Storage üzerinde tanımladığımız diskler gözükmektedir. Witness disk dışındakiler Add to Cluster Shared volumes olarak eklenir.


Disk üzerinde sağ clik yapılır. Açılan menüde Add to Cluster Shared Volumes seçilir. Bu işlem vmler için kullanacagınız bütün diskler için yapılır.Bu işlem sonrası Cluster storage altında eklediğim diskleri görebilmekteyim.

Kısa bir özet yapacak olursak yaptıgımız işlemler sırasıyla;

-Active directoryde kurulum için bir hesap oluşturmak

-Kurulum yapacagımız sunucular üzerine Rolleri ve featuresları eklemek

-Storage disklerini yapılandırmak

-Failover cluster kurulumunu yapmak

-Storage üzerinde ayarladıgımız diskleri sunuculara eklemek.

Böylelikle Server 2012 üzerinde Failover cluster kurulumunu tamamlamış olduk.

Faydalı olması ümidiyle…

 

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(1206)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın