Remote Desktop Session Host, bilinen eski ismiyle Terminal Services Rolü. Bu rol terminal services rolünün en temel rolü durumundadır.Uzak Masa Üstü hizmetinden yararlanacak olan kullanıcılarımızın Windows tabanlı programlara ve Windows Masa Üstünü kullanmaları için bağlantıyı gerçekleştirmiş olduğu sunucu rolüdür. Uzak Masa Üstü Kullanıcılarımız bu rolün yüklü bulunmuş olduğu sunucuya erişim gerçekleştirirler ve Uzak Masa Üstü aracıyla programlarını çalıştırırlar ve kullanırlar, dosyalarını kaydederler ve ağ kaynakların erişim gerçekleştirirler.

 

RD Session Host Sunucumuzun sahip olduğu kaynaklar ve kullanıcılarımızın kullanacakları uygulamalara bağlı olarak tek bir RD Session Host sunucusunun 100- 150 Kullanıcı arasında kullanılması önerilmektedir. RD Session Host sunucusu Sanal Sunucu olarak hizmet edebildiği gibi fiziksel bir sunucu üzerinde çalışabilmektedir.

Windows Server 2012 öncesinde bulunan bütün Remote Desktop Servisleri Domain üyesi olmayan sunucular üzerine kurulabilmekteydi. Windows Server 2012 Remote Desktop Sunucumuz domain üyesi durumunda değilse ve bizler Remote Desktop Servisini Manage \ Add Role and Features bölümünden kurduysak, kurulum işleminin ardından yapılandırma ve yönetim işlemleri için sunucumuzun Domain ortamına giriş yapmasını istemektedir.

Remote Desktop Licensing servisi, Windows server 2008 R2 öncesi Terminal Services Licensing servisi olarak bilinmekteydi. Remote Desktop Servisi daha önceden olduğu gibi RD Host Serverlara bağlantı kuracak olan kullanıcı ve bilgisayarlar için RDS CALs (Remote Desktop Servisi Client Access Licenses) istemektedir. Windows Server ürün ailesi içinde ücretsiz birçok servis ve role nazaran RD Host Serverlara, kendilerine bağlantı kuracak olan kullanıcı bilgisayarları için Windows CAL haricinde ayrıca lisanslama isteyen servislerin başında gelmektedir. Bu özellik Lisanslama açısından Rights Management Services ile benzerlik taşımaktadır.

 

RD Servisi ve öncesinde ki Terminal Servisi ilk kurulmuş olduğu günden itibaren, Erişim lisansları yüklenene kadar belirli bir sure (demo) ücretsiz olarak – tam özellikleri ile kullanılabilir durumdadır.

 

RD Licensing sunucu rolünü networkümüz içinde bulunan herhangi bir sunucunun üzerine kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Bu sunucular arasında Active Directory Domain Controller sunucusu gibi kritik iş yüküne sahip durumda bulunan herhangi bir sunucu olabilmektedir. Kullanmış olduğu kaynaklar çok az olduğu için yüklenmiş olduğu sunucu üzerinde performans kaybına neden olmayacak bir sunucu rolüdür. Ortamımızda eğer lisanslama sunucusu varsa merkezi lisans kontrolü için bu rolü lisans sunucularımızın üzerine yükleyebilmekteyiz.

 

Çoklu Remote Desktop Host Sunucuların bulunmuş olduğu yapılarda dizayn örneklerini makalemizin devamında vereceğiz fakat ortamımız içinde tek bir tane RD Session Host sunucusu bulunuyorsa bu sunucu üzerine yüklenmesi önerilmektedir.

 Windows server 2012 de Remote Desktop Session Host (RDSH) sunucumuzun kurulumuna server manager kurulum ekranını açarak başlıyoruz. Add roles and features tıklayarak kuruluma başlıyoruz.


Next tusşu ile devam ediyoruz.Role-based or feature-based installation seçeneğini tıklayarak next diyoruz.


Bu ekranda bizden rolun kurulucagı sunucuyu seçmemiz isteniyor. Beni kurulumu yaptıgım sunucu test ortamındaki bjk.local DC ye üye edilmiş BJKRDSH sunucusu. Sunucumu seçip next ile devam ediyorum.Bu sekmede ise kurulucak rolumuzu Remote Desktop Services rolunu seçip devam ediyorum.Bu ekranda direk next ile devam edebilirsiniz. Benim bu sunucuda çalıştıracagım program Net Framework 3,5 istediği için ben bu features da seçtim. Next ile ilerliyoruz.


Next ile devam ediyoruz.

Remote Desktop Licencing ve Remote Desktop Session Host seçerek next ile devam ediyoruz.

 

 
Bu ekranda bize kurulucak objelerin bir özetini listeliyor.

Restart the destination server automatically if required seçenegini seçersek rolun kurulumundan sonra sunucumuzu otomatik olarak restart edecektir. Restart işlemini kendiniz yapmak isterseniz bu seçenegi boş bırakabilirsiniz. Ben işaretleyerek devam ediyorum.İnstall dediğimizde kurulum başlar.


Kurulum sonrası sunucum restart oluyor ve açıldıgında Server Manager ekranında kurulumunu yaptıgımız Remote Desktop Services rolunu goruyoruz. Kurulumu başarılı bir şekilde tamamlamış bulunuyoruz.

Yazar: Osman BAGISLANAN
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(813)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın