Windows Server 2012 R2 ve Windows 8.1 ile birlikte tanıtılan en önemli özelliklerden biri Work Folders olarak adlandırılmakta. Temel amacı kullanıcıların dokümanlarına tüm cihazlarından ulaşabilmesini sağlayan bir özellik. Bu açıdan ele alındığında SkyDrive, SkyDrive Pro gibi farklı teknolojilerle çok kolaylıkla karıştırılabilecek bir özellik. Kullanım senaryoları itibariyle bu ürünler ile paralellik gösterse de belirli senaryolar ancak Work Folders ile sağlanabilmekte.

Work Folders Nedir?

Work Folders kişilerin verilerine birden fazla cihaz üzerinden erişebilmelerini sağlayan bir senkronizasyon teknolojisidir. Buradaki önemli detay, kişilerin birden fazla cihazı kullanarak kendi verilerine erişiminin sağlanmasıdır. Yani Work Folders SkyDrive veya SkyDrive Pro’da olduğu gibi bir verinin farklı kişiler arasında paylaşılmasını sağlamak amacında değildir. Bu açıdan ele alındığında Offline Files ve Dosya Senkronizasyonu özelliklerine paralellik göstermektedir. Ancak bu özelliklerin de yalnızca domain üyesi olan Windows bilgisayarlarda kullanılabilmesine karşın Work Folders’ın domain üyesi olmayan cihazlarda ve iOS aygıtlarda kullanılabilecek olması bu teknolojiyi farklılaştırmaktadır. Aşağıdaki tablo benzer işleve sahip farklı teknolojilerin daha doğru bir şekilde karşılaştırılabilmesini sağlamaktadır.

Son Kullanıcı / Kişisel Veri

Kişisel İş Verisi

Takım / Grup İş Verisi

Kişisel Aygıt Erişimi

Verinin Tutulduğu Konum

SkyDrive

X

X

Genel Bulut

SkyDrive Pro

X

X

X

SharePoint / O365

Work Folders

X

X

Dosya Sunucuları

Offline Files

X

Dosya Sunucuları

Farklı Senkronizasyon Teknolojilerinin Karşılaştırılması


Work Folder Yapısı Mimarisi

Work Folders teknolojisini oluşturan yapıya genel olarak bakıldığında, kimlik denetimi ile ilgili işlemlerin Active Directory tarafından karşılandığını görürüz. Work Folders aracı, File Services rolünün bir alt bileşenidir. Bu nedenle dosya sunucularının sağladığı File Classification Infrastructure, RMS Uygulanması,File Screening, Soft & Hard Quotas gibi fonksiyonaliteden faydalanılabilir.

Senkronizasyon web servisleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu servisler internet ortamına Reverse Proxy aracılığıyla yayınlanmaktadır. Bu yayınlama https://workfolders.domain.adi ismi ile yapılmaktadır. Bununla birlikte senkronizasyonun gerçekleştirildiği aygıtlara çeşitli politikalar uygulanmaktadır. Bu politikalara örnek olarak senkronize edilen dokümanların şifrelenmesi ve cihazlara bir PIN zorlanması sayılabilir.

Work Folders Rolünün Eklenmesi

Work folders, Windows Server 2012 R2 içerisinde yer alan File and Storage Services sunucu rolünün bir alt servisidir. Bu servisi eklemek için Server Manager içerisinde yer alan Roller içerisinden File and Storage Services alt kırılımı içerisinde yer alan File and iSCSI Services altında yer alan Work Folders servisi seçilerek yüklenmelidir.


Work Folders Rol Servisi

Work Folders seçimi yapıldığında servisin çalışabilmesi için gereken diğer rol ve özellik bileşenleri listelenmektedir. Bu rol ve özelliklerin de yükleme esnasında eklenmesi gerekmektedir.


Yüklenmesi Gereken İlave Rol ve Servisler

Work folders servisi yüklendikten sonra Server Manager içerisinde File and Storage Services altında Work Folders alanı kullanılabilir olacaktır.


Şekil – 4: Server Manager – Work Folders Bileşeni

Kaynak: IT Pro

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(536)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın