Windows Server 2012 HyperV Dhcp Guard

Windows Server 2012 ile gelen networking yeniliklerine farklı yazılarda değiniyoruz ancak bu sefer özellikle test ortamlarında çalışanlar için yararlı olacak ufak bir özellikten bahsedelim:

Korsan DHCP hizmeti verip tüm networkü kaosa sürükleyen DHCP yüklü bir sanal makine ile hiç karşılaştınız mı? Eğer cevabınız hayır ise kaos kavramını hayal edebilirsiniz sadece ancak bu tarz durumlar oluştuğunda elimiz ayağımıza dolaşabilir gerçekten. Bir network icinde birden fazla (ve farklı) dhcp hizmet vermeye çalıştığında genellikle network baglantı hataları ve daha kritik sorunlar ile karışan ip adresleri ve bunlara bağlı güvenlik kuralları baş ağrıtabilir.

Hyper-V ile aşağıda alıntılanan görselde de görebileceğiniz gibi DHCP Guard özelliğini devreye alarak yetkisiz DHCP mesajların aktif edildiği sanal makine üzerinde yok sayılmasını sağlar. Bu şekilde de olası DHCP karmaşa ve kaosunun önüne geçmiş olabiliriz.


Osman Bagıslanan

(365)

Osman Bagislanan

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

Bir Cevap Yazın

Create AccountLog In Your Account