Windows Server 2012 Hyper-V Live Storage Migration

 
 

Merhaba

Windows Server 2012 Hyper-V Live Storage Migration adın da anlaşıldığı gibi Canlı Depolama Alanını taşıma işlemidir. Windows Server 2012 Hyper-V 3.0 ile gelen yeni özelliklerinden biri olan Live Storage Migration Windows Server 2012 Hyper-V Failovor Cluster yapısı üzerinde çalışan bir sanal sunucularimizin kullanmış olduğunu Cluster Disklerin yetersiz ya da Cluster Disk performans bakımından düşük olduğu durumda imdadimiza yetişebilecek yeni özelliklerden biridir.

Windows Server 2008 R2 Hyper-V 2.0 Failover Cluster yapılarimizda Cluster Disklerin yetersiz ya da Cluster Disk performans bakımından düşük olduğu durumda sanal sunucumuzu kapatarak ya da başka bir Storage üzerine export edeceğiz ya da Windows Server 2008 R2 Hyper-V 2.0 ortamimiz bir storage bağlı olmadan mevcut fiziksel sunucumuz üzerinde çalışıyor olsun o zaman fiziksel sunucumuzun disk kapasitesini genişleteceğiz ya da performansı yükseltmek için farklı diskler kullanacağız.

Windows Server 2008 R2 Hyper-V 2.0 Failover Cluster yapımızda şöyle bir işlem yapmamiz gerekiyor.Çalışan sanal sunucumuzu kapatacağız ve bağlı bulunduğu storage üzerine gerekli yapılandırmaları yaptıktan sonra sanal sunucumuzu çalıştıracağız. Bu hem o an sanal sunucumuz üzerindeki servisleri ve uygulamalarin erişilemez duruma gelmesine neden olacaktir. Hem de iş kaybına ve zaman kaybına neden olacaktir ayrica bizim gibi sistemciler için bir iş yükü doğuracak. İşte tam burada imdadimiza Windows Server 2012 Hyper-V Live Storage Migration özelliği devreye giriyor yani çalışan sanal sunucumuzu servislerini ve uygulamalarini kapatmadan tüm bileşenlerini (vhdx, xml, snapshot, slp, vsv, bin) farklı bir storage alanına taşıyabiliyoruz. Windows Server 2012 Hyper-V Live Storage Migration işlemi için yapmamız gereken sadece tüm bileşenlerini (vhdx, xml, snapshot, slp, vsv, bin) taşıyacağımız sanal sunucumuzu seçerek taşı dememiz ve taşınacak storage ortaminin Node tarafından görülmesi yeterli olacaktır.

Live Storage Migration ve Virtual Machine Live Migration arasinda farklara belirtmek gerekirse Live Storage Migration çalışır durumda olan bir sanal sunucunun  disk ve ya tüm bileşenlerini (vhdx, xml, snapshot, slp, vsv, bin) bileşenlerinin bulunduğu ortamdan başka bir storage ortamına taşınmasıdır. Live Storage Migration işlemi sirasinda sanal suncularimizin buluduğu Node üzerinde Memorty ( RAM ) ve CPU ( İşlemci ) kaynaklarını kullanmıyor olmasıdır. Yani CPU ( İşlemci ) ve Memory ( RAM ) kaynakları başka bir host üzerine aktarılmıyor.

Virtual Machine Live Migration ise çalışan sanal sunumuzun CPU ( İşlemci ) ve Memory ( RAM ) kaynaklarını başka bir host üzerine aktarılmasıdır.

Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz ve Roles bölümü altinda bulunan daha önceden sanal sunucumuz yapılandırılmış durumdadır.

 
 

 
 


 
 

C dizini altinda bulunan ClusterStorage disklerimizi kontrol ediyorum. Volume1 , Volume2 ve Volume3 isminde üç Cluster Diskim bulunuyor. Windows Server 2012 Hyper-V Live Storage Migration yöntemiyle BOLVM-CA1 isimli sanal sunucumu Volume1 Cluster Diskimden Volume2 Cluster Diskime taşıyacağım.

 
 

 
 

 
 


 
 

 
 

BOLVM-CA1 isimli sanal sunucumu Settings bölümünde Hard Drive sekmesini kontrol ettiğimde C:\ClusterStorage\Volume1 dizini altinda .vhdx sanal diskinin tutulduğunu görüyorum.

 
 

 
 


 
 

Move Virtual Machine Storage ekrani geliyor karşımıza BOLVM-CA1 isimli sanal sunucumu Volume 1 Cluster Diskim üzerinden Volume2 Cluster Diskim üzerine taşıyacağım.

 
 

 
 

 
 

 
 


 
 

 
 

Move Virtual Machine Storage ekraninda BOLVM-CA1 isimli sunucu seçiyorum ve Copy diyorum

 
 

 
 

 
 


 
 

 
 

 
 

BOLVM-CA1 isimli sanal sunucumuz Voleme1 Cluster Diskim üzerinden Volume2 Cluster Diskim üzerine Live Storage Migration işlemi ile taşınmaya başladiktan sonra Information bölümünü kontrol ettiğimde sanal sunucumun Starting virtual machine storage migration bilgisinin geldiğini görmekteyiz.

 
 


 
 

 
 

BOLVM-CA1 isimli sanal sunucumu Volume2 Cluster Diskim içine taşındığını görüyoruz.

 
 


 
 

 
 

BOLVM-CA1 isimli sanal sunucumu Settings bölümünde Hard Drive sekmesini kontrol ettiğimizde C:\ClusterStorage\Volume2 dizini altinda .vhdx sanal diskinin tutulduğunu görebiliriz.

 
 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 
 

 
 

 
 

 
 

(53)

Osman Bagislanan

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

Bir Cevap Yazın

Create AccountLog In Your Account