Bu yazımızda da oluşturduğumuz sanal sunucuları monitor etmeye çalışacağız. Öncelikle altını çizmeliyim ki Microsoft tarafında bu iş için çok daha çekici yazılımlar var. Ancak küçük bir ortamımız olduğunu ve basit bir görüntüleme isteğimiz olduğunu varsayarsak, bu özellikte oldukça çekici görünüyor.

Bu yazıda VM monitoringden bahsediyor olacağız ancak bu monitor işlemi için VM imizin Windows 2012 Server olması gerekmektedir. Bu monitoring işlemi Servis base çalışan bir sistemdir. Servislere dayanarak bir görüntüleme ortamı yaratır.

Özetle bunun için yapmamız gerekenler;

  • Bir Hyper-V Cluster ortamı oluşturmamız gerekmektedir ve bu ortam içerisinde bazı VM ler çalışıyor olmalı.
  • Ve bu sanal makinalar cluster ın da dâhil olduğu domain üyesi olmalıdır. Bu bir gereksinimdir.
  • Firewall tarafında (sanal sunucu ve hyper-V hostunda) uygulamaya izin vermeniz gerekecek. Bunun için şu powershell komutunu kullanabilirsiniz: Set-NetFirewallRule -DisplayGroup “Virtual Machine Monitoring” -Enabled True


İlk adımımız bitti. Şimdi sanal sunucu tarafı ile işimiz. Sanal sunucu üzerinde More Actions ve configure Monitoring diyelim.


Ve artık bu sunucu üzerinde bulunan servisleri seçerek monitoring tarafınının konfigürasyonunu yapabiliriz.


Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

Kaynak: MsHowto

(374)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın