Merhaba bu makalemizde beraber bir sanal disk oluşturacağız. Oluşan bu diski başka bilgisayarda kullanıldığında şifre sordurtarak güvenlik altına almış olacağız. Bazı zamanlar kullanıcı abi ve ablalarımız sorarlar; Bu diski şifreleyebilirimiyiz gibilerinden. Bu teknik bu arkadaşlara bir çözüm sunabilir. Öncelikle disk yönetimini açmalıyız. Başlat(Start) + çalıştır ya da arama kutusuna diskmgmt.msc yazıp çalıştıralım.

This link english versiyon for article.

www.howtogeek.com/193013/how-to-create-an-encrypted-container-file-with-bitlocker-on-windows


Action menusunden Create VHD komutuna tıklıyoruz.


Aşağıdaki gibi 1 GB sanal resim diski oluşturuyorum. Burayı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Dynamically expanding seçersek, diskimiz içerisindeki dosya boyutu arttıkça kendini genişletecektir. Bu da bir tercih meselesi.


Burada Oluşan diskime sağ click yaparak Initialize Disk komutunu çalıştırıyorum.


Burada GPT ( Guid Partition Table) seçerek OK diyeceğim.


Bu aşamadan sonra diskim online konuma gelecek.


Bu aşamada ise Unallocated yazan kısma sağ tıkyıp New Simple Volume komutuna tıklıyoruz. Çıkan ekranda next komutu ile ilerleyeceğiz.


Bu ekranda da Next ile ileriliyoruz.


Bu ekranda diskimize sürücü harfi atayıyoruz. Benim F: boşta olduğu için atanmış durumda. Next ile ilerliyelim.


Burada Dosya sistemi NTFS seçilip etiket adı tanımlıyoruz. Next ile ilerleyelim.


Finish ile diskimizi oluşturmuş oluyoruz.


Kaydettiğiniz yerde ResimDiski.vhd diye bir dosya oluşmuş olması gerekmekte. Ayrıca Bilgisayarımdan girdiğinizde diskinizi görebilirsiniz. Bu dosyayı bir usb belleğe atıp ev bilgisayarınıza götürüp attach edebiliriz. Yada başka Windows 7 üzeri makineler de kullanabiliriz. Bilgisayarımdan oluşan diskimize sağ clikleyerek Turn on BitLocker komutunu çalıştıralım.


Burada ilk kutucuğu işaretleyip şifremizi belirleyelim.


Bu ekranda Save the recovery ket o a file komutu ile unutulan şifreyi kazanıp diskimizi açabiliriz.


Bu ekranda Start Encrypting komutu ile işlemi başlatacağız. Bu işlem biraz uzun sürecektir bilginiz olsun.


Bu noktada biraz beklememiz gerekecek.Diskimiz aşağıdaki gibi hazır vaziyette. İçini doldurabiliriz. Resim, müzik, belgeler vb ne varsa kopyalayabiliriz.


Aşağıdaki Detach VHD ile diskimizin bağlantısınız kesiyoruz. ResimDiski.vhd dosyamızı alıp diğer bilgisayara gidip bağlayacağız.


Tekrar Başlat + çalıştır dan diskmgmt.msc disk yönetimini açalım. Action ana menusunden Attach VHD komutunu çalıştıracağım.


VHD dosyamın yolunu gösterdim OK diyerek devam ediyorum.


Şekildeki gibi benden bu sanal diskimi bağlamam için şifre istedi. Eğer dosya 3. Kişilerin eline geçerse diskimizin içeriğini göremeyecekler. Onlar için üzgünüm. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle hoşça kalın.


(732)

the author

1975 de Giresunda doğdum. Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği eğitimi aldım. Windows 95 den beri bilişim sektöründeyim. Windows 2000 zamanında çeşitli Microsoft sertifika eğitimleri aldım.8 Yıl Elçi Fende Eğitimci ve Bilgi İşlem Müdürlüğü yaptım. Turcom/Arıtech/Entegres gibi teknolojide öncü firmalarda çalıştım. Şu an IT/IS ProjectManager olarak bilişim sektöründeki faaliyetlerime devam etmekteyim. Bu devamlı gelişen güncellenen dev sektörde bir nebze sizlere yardımcı olmak amacıyla yazılarımı ve tecrübelerimi aktarmaktan mutluluk duyacağım.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın