(Örnek:Ev Bilgisayarımızdan)

1. Control Panel(Denetim Masası) den Network and Sharing Center(Ağ Paylalım Merkezi) açıyoruz

2. Change adapter settings(Bağlaştırıcı Ayarlarını Değiştir) komutuna tıklıyoruz.3. Alt+Fyada File(Dosya) menüsünden New Incoming connection… komutuna tıklıyoruz.4. Bağlanması istenilen kullanıcı hesabı seçilip Next(İleri) komutlarına tıklıyoruz.5. Burda mevcut kutucuğun dolu olması gerekiyor. Next komutuna tıklıyoruz.6. İstenilen protokol seçilip Allow Access komutuna tıklıyoruz.Burada allow caller to… kutucuğunu seçili hale getiriyoruz. Ip address assignment da bir DHCP veya istene bir ip

Aralığında bağlanacak kullanıcılar ip alabilir.7. Aşağıdaki ekranda Bağlanan kullanıcının bilgilerinin geldiği ekrandır. Close komutu ile çıkıyoruz.8. Aşağıdaki ekrandan oluşan VPN bağlantı iconu görünüyor.Önemli: firewallınızda TCP port 1723e izin vermelisiniz. Bu port Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP) bağlantısı

İçin kullanılır.

VPN Bağlantısı Kurmak

(Örnek: İşyerinden eve bağlantı)

1. Control Panel(denetim masası)ve Network and Sharing Centerı açıyoruz.

2. Set up a new connection or network Komutuna tıklıyoruz.3. Connect to a workplace seçip next komutuna tıklıyoruz.4. Use my internet connection (VPN) komutunu seçiyoruz.5. Internet adress geliyor ve next komutuna ilerliyoruz.


6. Kullanıcı adı, şifremizi varsa domain adı girilip connect (Bağlan) komutuna tıklıyoruz.A) Eğer şifremizi tekrar tekrar girmek istemiyorsak Remember this passaword kutusunu doldurmalıyız.

A) Bu ekran tekrar bağlantı sağlamanız mümkün.Ev bilgisayarınıza bağlanmanız için bir yöntemide Windows işletim sistemi ortamında paylaşmış olduk.

Yazar: Önsel AYDIN
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(721)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın