Microsoft geçtiğimiz günlerde yeni bir performans güncellemesi yayınladı, bu güncelleme ile Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 nin başlangıç (Startup veya boot) performansını geliştiriyorsunuz.İlgili güncelleştirmeye http://support.microsoft.com/kb/2510636/en-us adresinden ulaşabilirsiniz.

Windows başlangıç sırasında her bir SVCHOST a bağlı bu servisleri sırasıyla çalıştırır, ancak her servis DLL ini yüklerken LoadLibrary fonksiyonunu kullanır ve bu noktada SVCHOST LoadLibrary fonksiyonuna cevap gelene kadar buraya bir LOCK koyar ve sıradaki servisin çalışmasını engeller. Yapılan değişiklik ile SVCHOST artık LoadLibrary fonksiyonuna yapılan sorgunun cevabını beklerken LOCK koymuyor ve diğer servislerin bu süreç esnasında bekleyip zaman kaybetmesini engelliyor.

Peki gerçekten SVCHOST içerisinde başlangıcı geciktirecek kadar çok servis var mı? EVET. Bu servislere yakından bakmak gerekirse, tasklist komutunu kullanıp detaylı bir liste elde edebiliriz, aşağıdaki örnek kendi kullandığım bilgisayardan alınma.Gördüğünüz gibi bilgisayarımda birbirinden farklı  birçok SVCHOST mevcut ve bunlardan bazıları içerisinde geçekten çok sayıda servis içeriyorAncak sırf bu çıktıya bakarak güncellemenin pozitif bir etki yaratacağını düşünmek mümkün.

Peki bu durumda bu değişikliğin bilgisayarınızın açılış performansına olacak etkisini nasıl ölçebiliriz? Ben bu test için Microsoft un XPERF uygulamasını kullanabilirsiniz. XPERF ile boot logging yapmanız ve Windowsunuzun açılış süresini ölçmeniz mümkün.

Özetle bu güncelleme açılış performansımda gözle görülür 8-10 saniyelik bir hızlanma gösterdi.

 

Yazar: Osman BAGISLANAN
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(721)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

1 Readers Commented

Join discussion
  1. Önsel AYDIN on 15 Ağustos 2012

    Çok faydalı bir makale olmuş emeğine sağlık. Windows 8 ve srv 2012 de bu ayarları yapabilecekmiyiz?

Bir Cevap Yazın