Merhaba

Bu yazımızda özellikle sistem yöneticilerinin sık sık kullanıdıgı Rdp servisi ile ilgili olarak Rdp servisi kapalı bir sunucunun uzaktan rdp servisi nasıl aktif hale getirilir buna deginecegiz.

Bilindiği gibi Windows’un tüm ayarları registry denilen veritabanına kaydediliyor ve elbette remote desktop’ın etkinleştirilmesi ya da pasifleştirilmesi ile ilgili ayarlar da burada bulunuyor. Bu durumda ilgili windows’un registrysine uzaktan erişmek ve pasif olan remote desktop özelliğini etkinleştirerek uzak masaüstü bağlantısı kurmak mümkündür. Aşağıdaki adımları takip ederek bu işlemi yapabilirsiniz…

Windows’unuzun registry editörünü açın.  [ Start –> Run –> Regedit ]

Açılan Registry Editor ekranında File menüsünden “Connect Network Registry” sekmesini seçin.


Açılan ekranda, bağlanmak istediğiniz windows makinenin IP adresini girin. Elbette, domain ortamındaysanız Location’ı domain olarak seçtikten sonra makinenin adını da girebilirsiniz.


Oturum açtığınız kullanıcının yeterli erişim izni varsa OK’e tıkladığınızda, uzaktaki windows’un registry’sine direk olarak bağlanırsınız. Ancak oturum kullanıcınızın yetkisi yoksa Windows, erişim için kullanıcı adı ve parola girmenizi isteyecektir. Uzaktaki Windows bir domaine dahil ise kullanıcı adı kısmını DOMAIN\username formatına göre girmeniz gerekir.

Herşey yolunda gittiyse uzak bilgisayarın registry’sine bağlanmış olmanız gerekiyor.


Karşıdaki Windows registrysinin HKEY_LOCAL_MACHINE sekmesini açın. Remote desktop ile ilgili ayarlar HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server pathinde bulunuyor.Terminal Service ile ilgili kayıtların bulunduğu bu alanda. fDenyTSConnections
değeri remote desktop’ın etkinleştirilmesi ile alakalıdır. Eğer bu değer [1] olursa remote desktop devredışı demektir. [0] ise devreye alınmış olduğunu gösterir. (Screen shot aldığım bilgisayarın remote desktop’ı etkin halde olduğundan yukarıdaki örnek resimde değer [0] olarak görünmektedir. )

Şimdi bu reg_dword anahtarına ait değeri [0] yapın.fDenyTSConnections değerini [0] yaptıktan sonra ilgili makineye remote desktop bağlantısı kurabiliyor olmanız gerekir.

Windows Server 2003 ve Windows XP’ler için herhangi başka bir adıma gerek yok ancak kaynak adresi olarak aşağıda verdiğim adrese göre sistemin Windows 2000 Server olması durumunda işlemden sonra restart atmanız gerekiyor. Bunu yapmak için de [start –> run –> cmd] adımlarını izleyerek bir command promt açın ve shutdown -m \\192.168.28.199 -r -t 1 -f komutu ile uzaktaki bilgisayarı restart edin.

Kaynak: http://www.windowsdevcenter.com/pub/a/windows/2004/05/04/serverhacks_remote.html

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(1189)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın