Bu makalemizde SQL Server 2008 ‘in Database mail özelliğinin nasıl yapılandırılacağı  hakkında  bilgi sahibi olmaya çalışacağız. Bilindiği üzere SQL  Server 2000 ile tanıştığımız bu özellik gün geçtikte gelişmeye devam ediyor. SQL Server 2000′den hatırlayanlar bilir bu özelliği kullanabilmemiz için bir mapi alt yapısına ihtiyaç duyuyorduk. Artık SQL Server 2005 ile bu özelliğin artık smtp sunucular aracılığı ile veritabanlarımızın üzerinde yapılan son değişiklikler hakkında haberdar  olmaya başladık.

Bu özelliği kullanabilmek il için olarak SQL Server Management Studio çalıştırıyoruz.


Resim-1

Configure Database Mail diyerek yapılandırmaya başlıyoruz.


Resim-2

Karşımıza Database Mail Wizard’ı çıkıyor Next diyerek bir sonraki adıma devam ediyoruz.


Resim-2

Smtp sunucu tanımlama,varolan profili yönetme ve sitem parametrelerini kullandığımız ekrandayız. İlk defa bu özelliği kullanacağım için Set up Database Mail by performing  the follow task işaretleyerek devam ediyoruz.


Resim-4

Bir sonraki aşamada smtp sunucu bilgilerini hareketlerin logların gönderileceği mail adresini port ve şifresini belirleyerek devam ediyoruz.


Resim-5

Yukarıda belirlemiş olduğumuz bilgilerin bir profile dönüştüğünü görmekteyiz. Next diyerek devam ediyoruz. Eğer istersek burada birden fazla profil oluşturabiliriz.


Resim-6

İlgili yetkilendirmeleri yaparak devam ediyoruz.


Resim-7

Gerekli parametrelerin tanımlandığını görmekteyiz next diyerek devam ediyoruz.


Resim-8

Oluşturulan profil yapısı hakkında smtp sunucusu profil ismi ve hesabın isimlerinin özetini görmekteyiz next diyerek devam ediyoruz.


Resim-9

Profil  başarıyla yapılandırıldı.


Resim-10

Database Mail özelliğinin üzerinde sağ tıklayarak bir test mailinin örneğini görmekteyiz.


Resim-11

Bu makalemizde SQL Server 2008′in Database Mail Özelliği ile bir sunucumuzda oluşan bir hatanın bize e-mail yolu bildirilmesi konusuna değindik bir sonraki SQL makalesinde yeni özelliklerden bahsetmeye devam ediyor olacağız.

Kaynak: MsHowto

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(471)

the author

1975 de Giresunda doğdum. Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği eğitimi aldım. Windows 95 den beri bilişim sektöründeyim. Windows 2000 zamanında çeşitli Microsoft sertifika eğitimleri aldım.8 Yıl Elçi Fende Eğitimci ve Bilgi İşlem Müdürlüğü yaptım. Turcom/Arıtech/Entegres gibi teknolojide öncü firmalarda çalıştım. Şu an IT/IS ProjectManager olarak bilişim sektöründeki faaliyetlerime devam etmekteyim. Bu devamlı gelişen güncellenen dev sektörde bir nebze sizlere yardımcı olmak amacıyla yazılarımı ve tecrübelerimi aktarmaktan mutluluk duyacağım.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın