Merhabalar SOAPUI Xml web servislerinizi deneyebileceğiniz güzel bir programdır. Resmi web adresi www.soapui.org dan ücretsiz kurulumunu indirebilirsiniz. Burada kurulumu anlatmayacağım. Çok basit bir yükleme tarzı mevcut. Daha çok kullanımı ile ilgili bilgiler vereceğim. Programı çalıştırdığımızda aşağıdaki ekran bizi karşılayacaktır. Ben örnek olarak bir Turkcell web servisini deneyeceğim.


Aşağıdaki ekran görüntüsünde yeni proje oluşturarak çalışmaya başlayabiliriz. Deneyeceğim web servis bana diğer web servislerini kullanabilmem için token keyi oluşturacak.


Aşağıdaki ekranda Project Name kısmına sizde kendinize ait bir web servis kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak bir araç takip web servisi olabilir. Araçlarınızın son konumunu anlık alabilirsiniz.

Araçlarınızın yakıt durumlarını yöneten bir web servisiniz olabilir. Yada Sms atabileceğiniz bir servisiniz gibi örnekler piyasada fazlasıyla mevcut durumda. Initial WSDL/WADL burası önemli. Adresi

doğru girmeliyiz. Ekrandaki Ok butonu ile projemi oluturuyorum.


Aşağıdaki şekilde kısa bir süre bekletecek.


Evet burada 1 nolu alana çift tıklıyoruz web sağ tarafta ki pencere karşımıza çıkıyor. Eğer burada benim gibi endpoint adresi yanlış gelmiş ise 2 nolu alandaki gibi edit current komutunu çalıştırıp adresimizi doğru adres ile düzeltelim. Solda property penceresindeki Endpoint alanından da adresi değiştirebilirsiniz. Bu ekranda request1 penceresindeki xml çıktısına dikkat edersek kullanıcı adı ve şifre istemekte. Buraya servis sağlayıcımızın verdiği bilgileri giriyoruz ve Submit komutuna tıklıyoruz.
Aşağıda görüldüğü üzere çıktı sağ pencerede ekrana gösterildi. Sola yazdığımız parametreler ışığında çıktı sağ pencerede üretiliyor. Bizim servisimiz 2239 milisaniye ve 334 byte veri aldığı aşağıdaki status barda görüntülenmektedir.Son olarak servisimizi daha sonra kullanabilmemiz için kaydediyoruz. Disket resmine tıklayıp projemizi aşağıdaki şekilde kaydediyoruz.


Program ile oluşan projeyi diğer ortamlara aktarılması classlar oluşturulması gibi işlemleride Tools menusunden yapabilirsiniz.
Eğer bir sıkıntı oluşursa File +Preferences dan Tools sekmesinden gerekli exelerin yolunu ekleyebilirsiniz.


Bir dahaki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Yazar: Önsel AYDIN   

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(753)

the author

1975 de Giresunda doğdum. Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği eğitimi aldım. Windows 95 den beri bilişim sektöründeyim. Windows 2000 zamanında çeşitli Microsoft sertifika eğitimleri aldım.8 Yıl Elçi Fende Eğitimci ve Bilgi İşlem Müdürlüğü yaptım. Turcom/Arıtech/Entegres gibi teknolojide öncü firmalarda çalıştım. Şu an IT/IS ProjectManager olarak bilişim sektöründeki faaliyetlerime devam etmekteyim. Bu devamlı gelişen güncellenen dev sektörde bir nebze sizlere yardımcı olmak amacıyla yazılarımı ve tecrübelerimi aktarmaktan mutluluk duyacağım.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın