Programın kurulumu için İngilizce guide http://downloads.sourceforge.net/smoothwall/smoothwall-express-3.0-install-guide.pdf ve yönetim konsolu dökümanı için https://my.smoothwall.org/cgi-bin/download.cgi?id=1

Linlerini kullanabilirsiniz. Yalnız siteye üye olmamız gerekmektedir.

Programın iso dosyasını http://www.smoothwall.org/download/ linkinden 32 ve 64 bit indirmesini yapabilirsiniz. Ayrıca Cd içerisinden de İngilizce kurulum dokümanlarına ulaşabilirsiniz.Kurulum için gerekli donanım minimum P 200 işlemci 512 Ram ve 2 Gb disk yeterli. Eğer firewall modemin önüne geçecekse 2 NIC kartı gerekmektedir.

Cdmizden sistemi açarak kurulumu başlatıyoruz. Karşımıza aşağıdaki ekran gelecek ve enter ile ilerliyoruz.

Bu noktada web yönetim sayfasına girmemiz için linkleri ve kullanıcı bilgilendirmesi yapılmıştır.

Bu ekranda önceki yüklemenin yedeğini soruyor biz No diyelim ve geçelim.

Klavyemizi seçip Ok ile ilerliyoruz. Ben trq seçtim.


Burada makinamızın adımı belirliyoruz.


Bu ekranda Open tüm dışarı çıkışlar açık,half-open kısmi açık ve Closed tamamen kapalı şekilde seçeneklerimiz var ben half-open tercih ettim ve devam ediyorum.Bu ekranda önemli firewallın konumu için ilk seçenek, bağlaştırıcı kartınızın ayarlar DNS ve ağ geçidi

Gibi ayarımızı yaparak Done komutu ile ilerliyorum.


Network ayarları ekranı.


Firewall ımıza vereceğimiz ip adresi.Burada firewallımızı dhcp,web proxy gibi yetenekleri açabiliriz.Bu ekranda web yönetim parolamızı belirliyoruz.

Bu ekranda komut istemi ekranı parolası giriyoruz.

Bir süre sonra yükleme tamamlanıyor. Bu arada sanal makine üzerine kurulum yapıyorsanız VMin bağlaştırıcı ayarlını bridge yapmalısınız.
Modeme ping atıyor.


Komut isteminden aşağıdaki gibi komutlarımızı girebiliriz.

$ shutdown -r now

$ ifconfig eth0 192.168.1.2

$ iptables komutları kullanılabilir.
Web yönetim ekranına kurulum sırasında verdiğimiz ip adresi ile gireceğiz.

http://192.168.1.254:81 

Yazar: Önsel AYDIN   
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(1830)

the author

1975 de Giresunda doğdum. Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği eğitimi aldım. Windows 95 den beri bilişim sektöründeyim. Windows 2000 zamanında çeşitli Microsoft sertifika eğitimleri aldım.8 Yıl Elçi Fende Eğitimci ve Bilgi İşlem Müdürlüğü yaptım. Turcom/Arıtech/Entegres gibi teknolojide öncü firmalarda çalıştım. Şu an IT/IS ProjectManager olarak bilişim sektöründeki faaliyetlerime devam etmekteyim. Bu devamlı gelişen güncellenen dev sektörde bir nebze sizlere yardımcı olmak amacıyla yazılarımı ve tecrübelerimi aktarmaktan mutluluk duyacağım.

2 Readers Commented

Join discussion
  1. Aragorn on 14 Mayıs 2013

    BSD olduguna emin misiniz?

Bir Cevap Yazın