– Bölüm 1

inShare0

Windows Server 2012 ile birlikte sunulan yeniklerin en önemlilerinden bir tanesi de artık belirli uygulamaların verilerinin SMB 3.0 destekleyen Windows Server 2012 dosya sunucularında tutulabilmesidir. Ortamda bulunan Hyper-V sunucuları içerisindeki sanal makinelerin verileri SMB 3.0 dosya paylaşımlarında tutulabilir. Böylece donanımsal SAN maliyeti olmaksızın SMB 3.0 ile oldukça güçlenmiş Windows Server 2012 dosya sunucusu özelliklerinden faydalanılabilir.


SMB 3.0 dosya sunucularında aşağıdaki Hyper-V bileşenleri barındırılabilir:

 • Konfigürasyon dosyaları
 • VHD ve VHDX dosyaları
 • ISO dosyaları
 • Snapshotlar

  Bu yazı dizisinde Windows Server 2012 SMB 3.0 Cluster dosya sunucusu üzerinde Hyper-V yapılandırmasının adımları incelenecektir.

 • Öncelikle SMB paylaşımlarının tutulacağı dosya sunucuları üzerinde Cluster yapılandırılması gerçekleştirilir. Bunun için Server Manager/Tools/Failover Cluster Manager tıklanır.
 • Var olan Cluster ismi kullanılarak Connect to Cluster ile bağlantı gerçekleştirilir.
 • Action bölümünden Configure Role seçilir.
 • File Server seçilerek devam edilir.


  Scale-Out file server for application data seçilir ve bir isim (ClusterFileServ) verilir. Eğer SMB 3.0 ile birlikte sunulan uygulama verilerinin dosya sunucularında tutulabilmesi özelliği kullanılmak isteniyor ise bu seçenek seçilerek devam edilmelidir. Bu seçenek SMB 3.0 desteği sunmaktadır. Eğer klasik Dosya Sunucusu oluşturulacak ise ilk seçenek ile devam edilebilir.
  Sihirbaz tamamlandıktan sonra uygulama verilenin tutulması için Cluster içerisinde bir dosya paylaşımı oluşturulması gerekmektedir. Bunun için;

  FailOver Cluster konsolu içerisinde Roles\ClusterFileServ sağ tıklanır ve Add File Share seçilir. Bu aşamadan var olan File Server Cluster üzerine SMB 3.0 destekli bir uygulama paylaşımı eklenecektir.


  SMB Share – Applications seçilerek devam edilir. Bu ekranda görüldüğü gibi 3 farklı SMB paylaşımı ve 2 farklı NFS dosya paylaşımı oluşturulabilir. SMB Share Quick seçeneği ile hızlı yapılandırma gerçekleştirilir ve ek ayarlar sonradan uygulanabilir. SMB Share Advanced seçeneği ile sihirbaz boyunca var olan tüm yapılandırmalar yönetilir. SMB Share Applications ile ise uygulama verilerinin tutulabileceği paylaşımlar oluşturulabilir.


  Paylaşım için bir isim belirlenir.


  SMB 3.0 ile birlikte sunulan ek yapılandırmalar ayarlanabilir.


  Paylaşım üzerinde Hyper-V bilgisayar hesaplarının Full Control yetkisine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için Permission sayfasında ilgili yapılandırma gerçekleştirilir.  Resim-11

  Sihirbaz tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir paylaşım oluşturulacaktır.


  Yazının ikinci bölümünde delegasyon ve sanal makine kurulum işlemleri incelenecektir

  – Bölüm 2

  Yazı dizisinin bu bölümünde SMB 3.0 üzerinde Hyper-V yapılandırmasına devam edilecektir.

  Sanal makine kurulumundan önce opsiyonel olarak Credential Delegation aktif edilebilir. Bu sayede Cluster servisi için Hyper-V sunucusuna delegasyon verilebilir.


  Bu yapılandırma gerçekleştirilmez ise Windows Server 2012 Hyper-V üzerinde farklı Windows Server 2012 sanal makineleri yönetirken SMB erişim hataları alınabilir. Varsayılanda gelen bu güvenlik önlemi var olan kimlik doğrulama bilgilerinin uzak paylaşılmış farklı bir sunucuda kullanılmasını engeller. Bu engelin önüne ancak delegation verilerek geçilebilir.


  İlgili Hyper-V sunucusu yeniden başlatıldıktan sonra SMB paylaşımı üzerinde bir sanal makine oluşturulabilir.

  Hyper-V Manager açılarak delegasyon verilen Hyper-V sunucusuna bağlanılır. New Virtual Machine seçilir. Sanal makineye bir isim verildikten sonra lokasyon olarak SMB 3.0 paylaşımı seçilir.


  Aşağıdaki görüldüğü gibi oluşturulan sanal makine verileri SMB 3.0 paylaşımı üzerinde tutulmaktadır.


  Sanal makine oluşturulduktan sonra Cluster konsolu içerisinde Failover testi gerçekleştirilebilir. Bunun için Failover Cluster\Roles\ClusterFileServ\Move\Select Node seçilir.


  Kısa süre içerisinde sanal makinenin diğer cluster üyesi üzerinde aktif olduğu gözlenir.

  Bu yapılandırma ile Hyper-V sanal makinelerin tüm yapılandırma, disk ve snapshot verisi SMB 3.0 paylaşımlarında tutulabilir. Böylece hem SMB 3.0 sürümünün performans ve süreklilik özelliklerinden yararlanılır hem de depolama çözüm maliyetleri düşürülür

  Yazar: Osman BAGISLANAN

  Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

  Kaynak MsHowto


(635)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın