Bu makalemizde, daha önceki Windows Server sürümlerinde ethernet kartı üreticisinin sağlamış olduğu yazılımlarla kazanılan fakat Windows Server 2012 ile işletim sistemi tarafından sağlanan bir yetkinlik olan, NIC Teaming özelliğinden bahsedeceğiz.

NIC Teaming’in tanımına değinecek olursak, 2 veya daha fazla ethernet kartının ağ bağlantılarının konsolide edilerek, sanal bir ethernet kartı oluşturmak suretiyle, isteğe bağlı olarak 2 kat daha hızlı ya da fail-over çalışacak bir yapı kurmaktır.

Ağ bağlantısı stabilitesi, canlı ortamda çalışan bir sunucu için veri yedekliliğinden sonra en önem verilmesi gereken noktalardan biridir. Ne kadar güçlü ve güvenli bir sunucunuz ve üzerinde çalışan yazılımınız olursa olsun, network bağlantınız koptuğunda hayat duracak, servisler işlevsiz hale gelecektir. Günümüzde hemen hemen tüm sunucular, üzerinde birden fazla ağ kartı ile üretiliyor ve satılıyor. Tek ethernet kartı bulunduran eski bir sunucunuz varsa bile, düşük bir maliyetle ikinci bir ethernet kartı edinip sunucunuzun ağ bağlantısını yedekleyebilirsiniz. Bu noktada Windows Server 2012′nin bize sağladığı avantaj ise, kart üreticilerinin sağladığı yazılım ile aynı üreticiye ait donanımı bazen ise aynı seri ürünleri team yapabilirken, artık üreticiden bağımsız herhangi A ve B marka iki ethernet kartını team yapabilmektir.

Server 2012 üzerinde NIC Teaming fonksiyonunu kullanmak için, Start –> run –> LBFOADMIN çalıştırılır ya da aşağıda görebileceğiniz gibi Server Manager üzerinden local Server’a tıklanır ve teaming bağlantısı açılır.


Açılan ekranda TASKS / NEW TEAM ‘a tıklayarak yeni bir team oluşturabilirsiniz.


New Team’a tıkladığınızda açılan yeni pencerede oluşturacağınız team ve sanal ethernet adaptörü için sizden bir isim girmenizi ve team üyesi olacak ethernet kartlarını seçmenizi ister.


Additional Properties kısmında network switch yapılandırmanıza ve team adaptörünüzün kullanım amacına göre bazı ayarlar bulunmakta. Başka bir makalede bunlara da değineceğiz. Default değerlerde bırakarak geçiyoruz.

Verileri girip OK’a tıkladığınızda artık sanal ethernet kartınız oluşmuş olur. Yeni oluşan kartın IP yapılandırmasını yaparak kullanıma başlayabilirsiniz.


Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

Kaynak : mshowto


(675)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın