Merhaba

Bu yazımızda Server 2012 üzerine Remote Desktop Session Host kurulumu yapıp RemoteAPP program kurulumunu gerçekleştirecegiz. Kurulumu yapacagımız sunucunun domaine join olması gerekmektedir. Yapıcağımız işlemleri gerçekleştircegimiz ortamda bir adet DC ve domaine join edilmiş bir adet server 2012 sunucu bulunmaktadır.

Kurulumu yapacagımız sunucuya baglanıp server manager üzerinde Add Roles and Features tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Add Roles and Features a direk dashboard üzerinden yada sağ üstteki Manage butonu ile erişebiliriz.


Next ile ilerliyoruz.

Remote Desktop Services İnstallation seçerek next ile ilerliyoruz.


Bu ekranda bizi iki tip kurulum karşılamaktadır. Standart Deployment ve Quick Start

Remote Desktop ortamımız içerisinde birden fazla sunucu olacaksa farklı sunucular üzerine farklı remote desktop rollerini yükleyeceksek eger Standart Deploymentı seçerek ilerlememiz gerekir.

Ama biz Quick Start seçimini yaparak ilerleyecegiz. Quick Start seçimindeki en büyük avantajımız sihirbaz bize Remote Desktop Services rollerini yükleyecek ve bu yükleme işlemini tamamladıktan sonra son kullanıcılarımızın baglanabilmesi için gerekli olan collectionları kendısı olusturucaktır.

Standart deploymentta bu collection oluşturma ve remoteapp yapılandırma işlemlerini manuel olarak gerçekleştirmek gerekiyor.Quick Start seçeneğinde bu işlemleri bizim yerimize sihirbaz otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Quick Start ı seçerek next ile ilerliyoruz.


Deployment senaryomuz ne olacak?

Virtual Machine-Based Desktop Deployment : Ortamımızı sanal masaustu ortamı için yapılandırmak istiyorsak kullanacagımız seçenektir.

Session- Based Desktop Deployment:Oturum sanallaştıması yapmak istiyorsak kullanacagımız seçenektir.

Biz Session- Based Desktop Deployment secerek next ile ilerliyoruz.


Bizlere Server Selection bölümünde rollerin yüklenecegi sunucuyu gösteriyor.

Üst kısımda dikkat edersek Quick Start seçenegiyle RD Connection Broker,RD Web Acces ve RD Session Host rollerinin bu sunucuya kurulucagını göstermektedir.


Confirmation bölümünde yaptıgımız ayarların özetini görmekteyiz. Restart the destination server automatically if required seçenegini işaretleyerek (Eger bu roller yüklendikten sonra restart gerekiyorsa otomatik olarak restart etmesi için ) Deploy butonuna tıklıyoruz ve kurulum işlemini başlatıyoruz.


Rollerimiz kuruluyor.Bu roller arasında restart ısteyen tek rol RD Session Host roludur.

Restart ıslemınden sonra rollerın kurulumu devam etmektedir.


Rollerimiz basarı bir şekilde kuruldu. Web Acces üzerinden baglantı yapabilmemiz için gerekli adresi pencerenin alt kısmında görebiliyoruz.Close diyerek pencereyi kapatıyoruz.


Dashboard ekranımıza gelip Remote Desktop Services üzerine tıklıyoruz.


Overview ekranımızda kurdugumuz rollerı ve ekleme yapabilecegimiz rolleri görebiliriz.


Quick Session Collection sekmesine gelerek REMOTEAPP PROGRAMS kısmından TASK üzerine gelip


Puplish RemoteAPP Programs kısmından program ekleyip çıkartabiliriz.

Örnek olarak defaultta gelen paint programında kullanıcılar baglandıkları sunucuda hiç desktopı görmeden çalışssınlar istiyorum. Buna göre deneme kullanıcımla RDP için gerekli ayarlamaları yapıyorum.Yaptıgım test sonrası RemoteAPP olarak paint programını kullanıcı hiç baglandıgı sunucunun desktopını görmeden çalıştırmış olduk.

Böylelikle RemoteAPP Server 2012 üzerinde nasıl çalışıyor görmüş olduk. Faydalı olması dilegiyle başka bir yazıda görüşmek üzere..

Yazar: Osman BAGISLANAN
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(1207)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

1 Readers Commented

Join discussion
  1. ÖNsel AYDIN on 21 Eylül 2012

    Merhaba .faydali makale için teşekkürler. Osman hocam biraz 2012 sistemler için testine yayinlarmisin.

Bir Cevap Yazın