Folder redirection domain ortamındaki kullanıcılarınızın roaming profilini, desktop, start menu, documents, pictures, music, videos, favorites, contacts, downloads, links, searches, saved games klasörlerini networkte belirlenen bir klasör içinde tutulmasını sağlar.

İlk önce networkte bir paylaşım açılır. Açılan paylaşıma klasöre erişim sağlayacak kullanıcılar eklenir ve minimum read, write izni vermek yeterlidir.


Group Policy Managment console üzerinde default domain policy editlenerek user configuration\windows settings\folder redirection tabını gelinir. Hangi klasör üzerinde yönlendirme işlemi gerçekleştirilecekse mouse’u sağ tıklanıp properties seçilir. Bu makalede örnek olarak documents klasörü üzerinde ayarlar yapılacaktır.


Basic seçeneğinde herkesin klasörünü aynı konuma yönlendirir Advanced seçeneğinde ise her kullanıcı için ayrı bir klasör oluşturur.


Paylaşımdaki klasörün yolu yazılır. Paylaşım yolunun yazıldığına dikkat edilmeli.


Folder redirection policy’sinin Windows 2000, Xp ve Server 2003 lerde geçerli olması istenirse Settings sekmesinde ki “Also apply redirection policy to Windows 2000…” alanı işaretlenmeli. Apply edilerek ok ile işlem sonlandırılır. Kulanıcı logoff ,logon olduğunda artık documents klasöründeki verileri paylaşımdaki bizim oluşturduğumuz redirection klasöründe tutulacaktır.

Kaynak: mshowto.org

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

 

(777)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın