SCCM 2012 ile birlikte Application Catalog sayfası üzerinden de uygulamalar dağıtmamız mümkün oluyor. Bu sayede kullanıcılar istedikleri programı site üzerinde arayıp kendileri kurabiliyorlar.

Bu yazımda Application Catalog üzerinden Office 2013 dağıtılmasını anlatacağım.

  • Application Catalog sayfası üzerinden program dağıtmak için SCCM 2012 konsolundan “Applications” seçeneğini kullanmak zorundayız. Package olarak hazırlanan dosyalar bu site üzerinden yayınlanamıyor.
  • Application Catalog sayfası üzerinden dağıttığınız programın görüntülenebilmesi için Deploy ederken “Device Collection” yerine “User Collection” seçmeniz gerekmektedir.
  • Application Catalog sayfası üzerinden aşağıdaki resimde bulunan dosya tiplerini dağıtmanız mümkün.


İlk olarak katılımsız kurulum için Office 2013 programını hazırlamamız gerekli. Gerekli hazırlık adımları bu yazımın başından itibaren anlatılmaktadır.

http://www.mslinuxtr.com/arsivler/2119

Hazırlık işlemi bittikten sonra “Create Application” seçeneği ile işlemlere başlıyoruz.


Kurulum yaparken setup.exe yi kullanacağız aslında ancak bu ekranda exe uzantı ile devam edemediğimiz için proplusww.msi dosyası ile devam ediyoruz.
Aşağıdaki location adresini Office dosyalarının bulunduğu root dizini gösterecek şekilde ayarlıyoruz.


Daha sonra “installation program” değerini aşağıdaki şekilde değiştiriyoruz. (office2013proplus.msi setup.exe ile aynı yerde olmalı)


Deploy işlemine başlayabiliriz.


Burada önemli olan nokta “Collection” olarak Device Collection seçmemek lazım.


Dağıtım yapacağımız “distribution point” leri seçip devam ediyoruz.


Aşağıda “Purpose” alanıda iki seçeneğimiz var.

Available    : Program Catalog sayfasında görüntülenir. Kullanıcı Catalog sayfasına girerek kurulumu kendisi gerçekleştirir.

Require    : Programın kurulmasını zorunlu hale getirmiş oluruz. Belirlediğimiz tarih ve zaman geldiğinde kullanıcıya sormaksızın kurulum gerçekleşir.

Bu paketi Office 2013 deployment için hazırladıysanız “Require” seçeneğini seçebilirsiniz.


“Require administrator approval…..” kutucuğu sayesinden programı kullanıcı kurmak istediğinde sizden izin istemesini sağlayabilirsiniz.
İzin istemeli yöntemi seçenler SCCM 2012 konsolundan gelen taleplere izin verebilir ya da Deny yapabilirler.


Programın Catalog sayfasın da yayınlanacağı zamanı belirtebilirsiniz.


Deploy işlemi de tamamlandı. Program artık Catalog sitesi üstünden yayında.


 Kaynak: Sertaç Topal

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(591)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın