Windows Server 2012 üzerine sanal makinalarınız almak için Export Import işlemine değinmiştik. Ve bunu anlatırken, neden export/import işlemini tercih etmiştik.

Muhtemelen bu işlemler sırasında aklımızdan bir kaç farklı senaryo geçmiştir ve bu senaryolarda ne yapılacağını düşünmüş olabiliriz. İşte bunlardan biride, tek basına çalışan bir Hyper-v hostumuzda bulunan Sanal sunucumuzu yeni bir Hyper-v Cluster ortamına nasıl taşıyacağımız olabilir.

Yani Standalone bir yapı oluşturduk, üzerinde sanal makinalar geliştirdik ve çalıştırdık. Ve şüphesiz performanstan memnun kaldık artık bunu yeni oluşturduğumuz cluster yapımıza aktarmak istiyoruz. Sanal makinaya yaptığımız onca şey boşa gitmesin. İşte burada moving işlemi devreye giriyor.

Öncelikle tüm Hyper-v hostlarım aynı domain in üyesi olmalıdır.

Standalone çalışan hostunuz üzerindeki, taşımak istediğiniz sanal sunucuyu seçerek, action panelden Move komutunu veriyoruz.


Bu sanal sunucu ile ilgili neyi taşımak istediğimizi soruyor. Biz sanal makinamızı komple move etmek istiyoruz.


Hedef makinanızın adını soruyor. Burada fqdn ile devam etmemizde fayda var. Ve ardından taşıma seçenekleri ekranı ile devam ediyoruz. Burada sanal makina ögelerini ne yapmak istediğimizi soruyor.


Sanal sunucumuza ait olan hangi ögeleri taşıyacağımızı (biz tamamını taşıdık) nasıl taşıyacağımızı vs. Seçtik. Şimdide bunu cluster volume ‘e taşıyacağımızı söyleyeceğiz.Özet ekranımızı da gördük ve göreve başlamasını istiyoruz. Burada aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşabiliriz. Makinamızın hangi interface i gördüğünü, migration işlemi için hangi interface i kullandığını ve cluster ile standalone çalışan hostumuzun bu hat üzerinden konuşabildiğinden emin olmamız yeterli.


Ardından taşıma işlemi devam edecektir.
Dikkatinizi çektiği gibi bir volume e taşıdık ve bunun dedike olduğu bir sunucu oldu. Yani bu şu demek. Taşıma işlemi bittikten sonra, cluster ortamımızda bu sanal makinayı göreceğiz ve bu sanal makinanın HA ini aktif edeceğiz.

Bu işlemi de yaptıktan sonra artık sanal makinamız Cluster ortamımızda çalışıyor olacak.

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

Kaynak: MsHowto


(622)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın