Normalde bir kullanıcı Outlook’ta bir iletiyi sildiğinde, ileti Deleted Items klasörüne düşer. İleti, kullanıcı elle silene veya Outlook’un Deleted Items klasörünü temizlemesine izin verene kadar Deleted Items klasöründe kalır. Kişisel klasörlerde bu ileti kalıcı olarak silinir, bu yüzden geri yükleyemezsiniz. Sunucu tabanlı posta kutularında ileti aslında Exchange veritabanından silinmez. Bunun yerine ileti, gizli olarak işaretlenir ve silinmiş öğe bekletme süresi olarak adlandırılan bir süre boyunca tutulur.

Standart işlem, birkaç farklı yoldan değiştirilebilir. Bir kullanıcı Deleted Items’ı atlamak için Shift+Delete’e basabilir. Yönetici olarak, kullanıcıların öğe silmesini engellemek için ilkeler oluşturabilir ve uygulayabilirsiniz (Shift+Delete’i kullansalar bile). Ayrıca öğeleri süresiz saklamak için bir ilke de yapılandırabilirsiniz.


Varsayılan bekletme süresi ayarları, kuruluştaki her posta kutusu veritabanı için yapılandırılır. Aşağıdaki adımları izleyerek her kullanıcı için bu ayarı geçersiz kılabilirsiniz:

1. Exchange Management Console’da kullanıcı adını çift tıklayarak kullanıcının Properties iletişim kutusunu açın.

2. Mailbox Settings sekmesinde Storage Quotas’ı çift tıklayın. Böylece Storage Quotas iletişim kutusu açılır.

3. Deleted Item Retention bölmesinde Use Mailbox Database Defaults onay kutusunu temizleyin.

4. Keep Deleted Items For (Days) metin kutusuna silinen öğelerin bekletileceği gün sayısını girin. Default bekletme süresi 14 gündür. Saklama süresini 0 olarak ayarlar ve silmeyi engelleyen ilkeler kullanmazsanız İletiler saklanmaz ve kurtarılamaz. Saklama süresini 0 olarak ayarlar ama silmeyi engelleyen ilkeler kullanırsanız iletiler, ayarlanan ilkeye göre saklanır.

5. Silinen iletilerin, posta kutusu veritabanı yedeklenene kadar kalıcı olarak kaldırılamayacağını da belirleyebilirsiniz. Bu seçenek silinen öğelerin en azından bir yedeklemede arşivlenebilmesini sağlar. İki kere OK’i tıklayın.

Kaynak : MsHowto

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(510)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın