OPEN DNS

Bu yazım da başlıktan da anlaşılacağı gibi open DNS den bahsedeceğim. Küçük işletmeler ve evlerde bir firewall yada filtreleme kullanmadan siteleri ücretsiz yasaklama vs yapabilirsiniz. Firmanın resmi web sitesi http://www.opendns.com/ Ayrıca büyük firmalar için ücretli üyelikte bulunmaktadır.

Firma ayrıca Business Security, Home DNS, Business DNS hizmetleri de vermektedir. Biz protect my family kullanacağız. Bu servise http://www.opendns.com/home-solutions linkinden girebiliriz.Get started linkinden + Free linkine tıklıyoruz.Burdan Sign Up Now linkine tıklayıp hesabımızı oluşturalım.Buradan hangi aygıtımızın DNS lerini değiştireceğimizi seçeceğiz. Bu seçimde nasıl Dns değiştirebiliriz konusunda bizi bilgilendiriyor.


Örneğin Kullandığımız Windows clientın DNs lerini aşağıdaki şekilde değiştirmemiz gerekiyor. Modeminize bu dnsleri ayarlamanız durumunda evdeki yada işyerindeki tüm clientların bu ayarlardan etkileneceğini belirmek isterim. Ağ ve Paylaşım Merkezinden + Bağdaştırıcı seçeneklerinden + Bağlı olduğumuz Connection a sağ click + özellikler + TCP/IP ye çift tıklayıp aşağıdaki şekilde iplerimizi girip Ok ile kaydedelim.Aşağıdaki linkte de Windows 7 için yapılacak ayarlarda İngilizce yeralmaktadır.

https://store.opendns.com/setup/operatingsystem/windows-7

Bu linkten sonra en altta Dashboard linkine tıklayalım. Evet burada dış ipmizi Add This Network komutu ile ekleyelim.


Burada yaptığımız ayarlara bir isim verip Done komutu ile işlemi tamamlıyoruz.


Evet burada Low ile por no siteleri Moderate tüm adult ve illegal siteleri high ile tüm illega aktiviteler, sosyal ağlar,video paylaşım siteleri vs engellenecektir. Aşağıda Manage individual domains ile özel bir siteyi yasaklayıp yada açabiliriz. Ben yüksek güvenlik seçip facebook a girmeyi deneyeceğim.


Ayrıca Secuity linkinden Malware, phishing koruması da sağlanabilmektedir.


Customization dan Logomuzu tanımlayabilir ve mesaj ayarlarını yapabiliriz.Ayrıca Stats and Logs dan loglamada yapabiliriz. Yalnız her Apply komutundan sonra 3 dk gibi bir süre sonra ayarlar aktif olabiliyor.


Evet ayrıca Advanced Settings den aşağıdaki ayarlarını da yapma olanağımız bulunmaktadır.


Umarım faydalı olabilmişimdir. Bir sonraki makalemiz de görüşmek dileğiyle.

Yazar: Önsel AYDIN   
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(374)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın