+90 Lync Trunk Configurations 

   Lync 2010 üzerinde yaptığımız Dial Planların çalıştığını düşünüyorsanız ve Active Directory de kullanıcıların telefon numaralarını +90 xxx xx xx olarak kaydettiyseniz Lync Client üzerinden +90 aramlarımız çalışmıyorsa ,

 ( BU MAKALE DİAL PLAN  TANIMLARINIZDA +90 ARAMALARINIZ ÇALIŞMIYOR İSE GÖZ ÖNÜNDEN GEÇİRİLMELİDİR NORMALDE BU TİP KURALLARI  DİAL PLANLAR ÜZERİNDEN UYGULANIR )

Sorununuzun çözümü aşağıdaki gibi olabilir.

IP santralinizde tanımladığınız Route Pattern listenizde tanımladığınız kurallarda +90 olarak bir tanım yok ise.

Lync Client üzerinden aradığınız +90 lı numaraları aranmıyor olabilir.

Bu durum için isterseniz IP santralinizde +90 lı kuralları ekleyebilir veya Lync Server üzerinden aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz.

Voice Routing bölümünde Trunk Configuration seçeneğine gelelim , Global ayarları seçelim.

New diyere yeni bir Translation Rules yaratalım.

   Bu  kuralda neler yapiyoruz, anlatalım, Santralinizin anadolu yakasında olduğunu var sayıyoruz.

Lync Client üzerindeki kullanıcılardan+90 (anadolu yakası ) numarayı otomatik olarak Lync Client Contact listesinden arama yaptığını düşüdüğümüzde yukarıdaki kural +90216 ile başlayan Arama isteklerinden 6 digit Remove ediyor olucak ve başına sadece “0″ ekliyecek ( santralin 0 ile hat aldığını kabul ediyoruz. )

( + 9 0 2 1 6  ) 6 digit  başına  santral den hat almak için “0″ sonrada numara geliyor olucak.

   Burda önemli olan konu şu SANTRALİNİZ anadolu yakasındaysa yukarıdaki gibi kuralı özelleştirmek gerekicektir , diğer GSM ve  0212 veya diğer şehir kodları için aşağıdaki kural size yardımcı olucaktır.

    Kuralları denemeniz yapıyı anlamanıza yardımcı olucak ve iyi bir santral entegrasyonu için başarılar sağlayacaksınız.

Bizler kendi demo ortamlarımızda bu kuralları oluşturduk ve denedik herhangi bir problem gözlemlemedik. Bu tip işlemleri yaparken sizlerde  Lync http://blogs.technet.com/b/drrez/ adresini ve http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg398616.aspx adresini kontrol etmeyi unutmayın. Bu tip kurallar santralinizin hangi bölgede olduğu ile doğru orantılı olarak çalışır.

 
 

Yazar: Osman BAGISLANAN

 
 

KaraKartal

BJK 1903

leave a comment

Create AccountLog In Your Accounterror: Copy Disable...