Hyper-V rolünün yeni sürümü ile birlikte .VHD formatlı sanal sabit disk sürücüsü dosya formatı yerine .VHDX uzantılı yeni bir dosya tipi tanıtılmıştır. VHD ve VHDX dosya tipleri arasındaki farklar aşağıdaki tabloda özetlenebilir:

Parametre VHDx VHD
Temel Virtual Hard Disk Tipleri Dinamik (Sabit diskler Dinamik disklerin bir türevidir.) / Differencing Sabit / Dinamik / Differencing (sabit VHD dinamik veya differencing VHD’den farklı bir formattır.)
Maksimum Desteklenen Boyut 64TB 2040GB (Sabit boyutlu VHD’lerin çalışabileceği gerçek boyut bundan daha yüksektir.)
Blok Boyutları 1MB, 2MB, 4MB, 8MB, 16MB, 32MB, 64MB, 128MB, 256MB 512K veya 2MB (dinamik ve differencing VHD’ler için)
Varsayılan Blok Boyutları Dinamik VHDX için 32MB ve DifferencingVHDX için 2MB 2MB (dinamik ve differencing VHD’ler için)
Güç Kayıplarına Karşı Elastikiyet Evet Hayır
Değişken Kök Disklere Destek Evet Hayır
Varsayılan Virtual Hard Disk Tipi Windows Server 2012 ve Windows 8 İçerisinde Varsayılan Tipi Windows Server 2012 Öncesi Hyper-V Sürümlerinin Varsayılan Tipi
Desteklenen İşletim Sistemleri Windows Server 2012 / Windows 8 Windows Server 2012, Windows Server 2008 R2 / Windows 7, Windows Server 2008
Fiziksel Sektörün 4K Olarak Raporlanması Evet (512e disk sürücüsü gibi çalışır) Hayır (512B)
Farklı Sektör Boyutlarına Destek Evet Hayır (Yalnızca 512B)
Valid Unmap Support Evet Hayır
Çevrimdışı Shrink Desteği Evet Hayır
Gömülü Kullanıcı Metadata Desteği Evet Hayır
Sıralı (Sequential) Performans Geliştirmeleri Evet Dinamik ve Differencing Diskler İçin Hayır. (Format sınırlamalarından dolayı)
Sektör Bitmap Gerekliliği Yalnızca Differencing Dinamik ve Differencing
Farklı Yük Blokları Durum Desteği Evet Hayır
Differential Diskte Akıllı Kök Modifikasyon Saptanması Evet Hayır
Önerilen Disk Tipi Dinamik Sabit

Tabloda görüldüğü gibi yeni dosya formatı olan .VHDX formatının eski .VHD formatına göre pek çok teknik üstünlüğü vardır. Bunların en başında Güç Kayıplarına Karşı Elastikiyet özelliği gelmektedir. Bu özellik ile beklenmeyen güç kayıplarına karşı VHDX formatındaki sanal disk dosyaları daha dayanıklı olacak, VHD dosyalarının “bozulması” (corruption), VHDX formatında karşılaşılmayacaktır. Bu ve bunun gibi diğer özelliklerden faydalanmak için mevcut sanal sabit disk dosyalarınızı .VHDX formatına dönüştürmek veya Windows 8 üzerinde geliştirdiğiniz sanal sunucuları daha eski işletim sistemleri üzerinde yer alan .VHDX desteği olmayan Hyper-V sunucularına aktarmak isteyebiliriz. Bunun için sanal sabit disk sürücülerinin formatı değiştirilmelidir.Format değiştirme işlemi ister Windows Server 2012 ister Windows 8 üzerinde yer alan Hyper-V Manager aracındaki “Edit Disk” görevi ile gerçekleştirilebilir.


Edit disk görevinde ilk ekran geçildikten sonra düzenlenecek olan sanal sabit disk sürücüsü dosyasının yeri gösterilmelidir.


Düzenlenecek sanal sabit disk sürücü dosyası seçildikten sonra bu dosya üzerinde yapılacak işlem seçilmelidir.


Diskin farklı formatlar arasında dönüştürülmesi için seçilmesi gereken görev “Convert” görevidir.


Windows Server 2012 ve Windows 8 içerisinde yer alan Hyper-V 3.0 sanallaştırma rolünde yer alan “Convert” görevine yapılan bir ekleme Disk Formatının tanımlanmasıdır. Burada yapılacak değişiklik ile VHD formatındaki dosyalar VHDX’e, VHDX formatındaki dosyalar ise VHD formatına çevirilebilir.


Convert aracının içerisinde yer alan diğer işlemler arasındaysa disk tipinin belirlenmesi yer alır. Mevcut disk sabit tipte oluşturulmuş bir disk ise burada Dinamik diske, dinamik disk ise sabit tipte bir diske dönüştürülebilir.


Sihirbazın devamında dönüştürülecek olan sanal sabit disk dosyasının konumu ve ismi belirtilmelidir. Bu tanımlama yapıldıktan sonra Finish butonu ile disk dönüştürme işlemi gerçekleştirilebilir.

Not: Üzerinde kendisine bağlı “Snapshot”ları bulunan sanal sabit disk sürücülerinin convert edilmemesi önerilir.

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(583)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın