Exchange 2010 paylaşılan Mailboxların Outlook açılınca otomatik olarak eklenmesi Exchange 2010 sp1 ile gelen bir özellikti bu özellik sayesinde birden fazla  mailbox’ı bir kullanıcının hesabına otomatik olarak ekliyorduk. Bu özellik sp2 ‘de biraz daha geliştirilmiş bir önceki versiona göre daha stabil çalışmaya başlamıştır. Bu özelliğin kullanımını aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

EMC->Recipient Conf-> Mailbox kısmından ilgili kullanıcı üzerine tıklayarak Manage full access permission’u seçerek yetkilendirme işlemine başlıyoruz.


urada hangi mailbox’ın  kim tarafından görüleceğini belirleyerek devam ediyoruz.


Yetkilendirme işlemi başarıyla gerçekleştirildi.Artık Outlook ve owa tarafında ne gibi değişiklikler olmuş kontrol edelim ilk olarak administrator hesabı ile outlooku açıyoruz. Görüldüğü üzere administrator kullanıcısına verdiğimiz yetki ile onur.can adlı kişinin mailbox’ını görmekteyiz.


Account Settings –> More Settings –> Advanced” kısmında onur can kullanıcısının ekli olmadığını görmekteyiz.


Bu özellik nasıl çalışıyor diye düşünecek olursanız ilgili kullanıcının özelliklerinde bulunan attribute üzerindeki MsExchDelegateListLink ‘in güncellemesi sonucu auto mapping özelliği aktif olur.Kaynak: MsHowto

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(431)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın