Merhabalar,

Bu yazıda Exchange 2010 da bir databaseden başka bir database aktarılan bir mailbox eger blackberry kullanıcısı ise ve mail alışverişi yapamıyorsa yapmanız gerekenler anlatılmıştır.

Exchange 2010 da BES kullanıcıları (bir tane bile taşınmış olsa) taşındıktan sonra Exchange üzerinde haklar tekrardan verilmeli.

Exchange Management Shell de aşağıdaki komutları çalıştıralım.

“besadmin” yazan yere kendi bes servis account’unuzun adını yazın.

Ve “DC=mslinuxtr,DC=com” yazan yere de firmanızın domain adını yazınız.

Get-MailboxDatabase | Add-ADPermission -User “besadmin” -AccessRights ExtendedRight –ExtendedRights Receive-As, ms-Exch-Store-AdminAdd-RoleGroupMember “View-Only Organization Management” -Member “besadminAdd-ADPermission -InheritedObjectType User -InheritanceType Descendents -ExtendedRights Send-As -User “besadmin” –Identity “DC=mslinuxtr,DC=com


Komutlardan sonra senkronizasyonu beklemeden hızlıca aktifleştirmek için Exchange Information Store’u restart edip BES sunucusunu komple restart ederseniz sunucu açıldığında diğer cihazlar da çalışmaya başlayacaktır.

BES sunucusunu restart edip Exchange servisini restartlamayıp senkron olması için bir süre beklerseniz senkron olacaktır.

Not: Yaptıgımız işlem besadmin kullanıcısına ilgili mailbox üzerinde yetki vermek. Bu işlemi Managment Console üzerinden yaptıgınızda çalışmıyor. Managment Shell üzerinden yapmak gerekiyor.

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(551)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın