Varsayılan kurulum ayarlarıyla bir Exchange Distribution Group‘a extranet’ten mail gönderildiğinde mail,  gruba üye olan kişilere ulaşmaz.

Bunun sebebi Distribution Group‘a ait varsayılan ayarlarda göndericinin kimlik doğrulaması yapmasının  beklenmesidir.

Bu ayarı görebilmek için Exchange Management Shell üzerinde örneğimizde halklailiskiler Distribution Group’una ait bilgiler almak için

get-distributiongroup halklailiskiler | list

komutunu koşturuyorum


Kırmızı alana bakarsanız

RequireSenderAuthenticationEnabled   :  True değerinin bu kimlik doğrulamayı talep ettiğini görebilirsiniz.

Domain dışında bir internet kullanıcısının domain üzerinde kimlik doğrulaması mümkün olmadığından gelen posta kabul edilmez.

Kimlik doğrulaması talebi devre dışı bırakıldığında dışarıdan bir Distribution Group’a gönderilen postalar gruba üye bütün kullanıcılara ulaşır.

Bu işlem her bir grup için ayrı ayrı yapılabileceği gibi bütün gruplar için geçerli olacak şekilde yapılabilir.

Exchange Management Shell üzerinde


Kırmızı alandaki ilk komut sadece halklailiskiler Distribution Group için kimlik doğrulama isteğini devre dışı bırakıyor.

Set-DistributionGroup halklailiskiler -RequireSenderAuthenticationEnabled $False

Bütün gruplarda devre dışı bırakmak için ise Mavi alandaki ikinci komutu kullanıyoruz.

get-distributiongroup | Set-DistributionGroup  -RequireSenderAuthenticationEnabled $False

İkinci komutu koşturduğumuzda halklailiskiler ile ilgili islemi daha önce yaptığımız için bu grupla ilgili bir değişiklik yapılmadığına dair bir uyarı alıyoruz.

İşlemin ardından herhangi bir gruba ait bilgileri istediğimizde aşağıdaki ekrana ulaşıyoruz.İşlemin ardından Gruba dışarıdan gönderilen postalar bütün grup üyelerine ulaşacaktır.

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(652)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın