Exchange; Microsoft ürün ailesinin mail sunucu kısmında yer alan gayet güçlü ve becerikli bir mail sunucusudur. Bu makalemizde bizde bu ürünün kurulumunu ve kullanıma hazır hale getirilmesini inceleyeceğiz.

Exchange ürününü sıradan bir programmış gibi direk olarak sunucumuza yükleyemiyoruz doğal olarak. Bunun öncesinde temel gereksinimleri olan sunucu rollerini önceden sunucumuza kurmuş ve düzgün bir şekilde çalışır olduğundan emin olmamız gerekiyor. Aksi halde hem kurumlumda bu sorunlarla karşılaşabiliriz hem de kurulum sonrasında bazı sorunlarla karşılaşmamız muhtemeldir.

İsterseniz öncelikle kurulum öncesinde ki gereksinimlere değinelim…

Eğer ki organizasyonunuzda Exchange 2010 çalıştırmak istiyor iseniz öncelikle Exchange 2010 un çalışabilmesi için AD Domain servisini, DNS ve IIS i bir server rolü olarak sunucunuza yüklemeniz gerekmektedir.

Bizim senaryomuzda exchange kurulumunu yapacağımız sunucu daha önceden kurulmuş bir AD de join edilmiş bir sunucudur.Öncelikle sunucu üzerinde servislerden Net.TCP Port Sharing servisinin başlangıç şeklini Automatic yapıp start ediyoruz.

Sonra aşagıdaki linkten sunucumuzun türüne göre Filter Pack indirip kuruyoruz.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=17062Sonrasında Netframework ve IIS kurulumu yapıyoruz.

Son olarak


Featurenın kurulumunu yapıyoruz. Exchange kurulumu sonrası Managment Console açılırken hata almamak için bunuda kurmamız gerekiyor.

Evet hazırlıklarımızı tamamladık. Bu işlemler sonrası sunucunuzu reboot etmenizi öneririm.

Öncelikle şunu belirterek başlıyalım. Bu döküman ilk kez Exchange kuracak olan kişiler göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Dolaysıyla kurulumun her adımlarını tek tek bu makalede belirttim. Ayrıca kurulum sırasında karşılaşabileceğiniz küçük sorunların çözümlerinide yine bu makalede göreceğiz.

İleriki makalelerde ise Exchange’in gelişmiş özelliklerini inceliyeceğiz…

Kurulumumuza başlayabiliriz.Kurulumumuzun ilk adımında Exchange için dil seçimi ayarlarını yapacağız.

Dil ile ilgili kurulumlarımızı tamamladıktan sonra exchange kurulumuna devam ediyoruz.İnstall Microsoft Exchange seçeneği tıklayarak kuruluma başlıyoruz.Next ile ilerleyiniz.Lisans sözleşmesini kabul ettiğimizi bildiriyor ve Next ile ilerliyoruz.Hata raporu gönderip, göndermemekle ilgili seçim yapmamız gerekiyor. Ben Hayır’ı seçtim.

 Bu adım önemli. Bu adımda hangi Exchange rollerini sunucumuza yüklememiz gerektiğini belirteceğiz. Ben tek bir sunucu üzerine Exchange yapımı inşa edeceğim için Typical Exchange Server Installation seçeneğini kullanıyorum. İleriki makalelerimizde diğer Exchange rollerinin de nasıl yapılandırılacağına değineceğiz.Exchange organizasyonumuza bir isim veriyoruz, siz yapınıza uygun bir ismi belirtebilirisiniz.Bu adımda şunu belirtmemiz gerekiyor. Eğerki yapımızda Outlook 2003 kullanan Clientlar var ise burada Yes seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Benim yapımda clientlarda Ofis 2003 olmadığı için bu adımda No seçeneğini işaretliyorum. Sizde kendi yapınıza uygun olan seçeneği işaretliyerek bir sonraki aşama için ilerleyebilirsiniz.Clientların CAS rolüne internet arayüzünden erişmesini istediğimiz adresi yazıyoruz.Müşteri Deneyimi Geliştirme Programına katılmak istiyor iseniz organizasyonunuzun faaliyet alanını belirtip Join the Exchange Costumer Experience Improvement Program (CEIP) seçeneğini işaretliyeceksiniz. Ben I don’t wish to join the program at this time ı seçerek şuan için bu programa katılmıyacağımı belirtiyorum.Kurulum işlemlerimiz biraz sonra başlıyacak. Bu adımda ayarlarımız kontrol ediliecek. dilerseniz burada alabileceğiniz küçük hatalar ile uyarılara değinelim ve bunlarla karşılaştığımızda ne yapabileceğimize bakalım.Bir tane Failed alıyoruz. Şimdi bunun ne olduğuna bakalımAldığımız hatanın çözümü için sunucu üzerinde powershell açıp sırasıyla

Import-Module ServerManager

Add-WindowsFeature RSAT_ADDS cmdletlerini giriyoruz.Tekrar Rety seçiyoruzOrganization Prerequisites e verdiği diğer uyarı ise organizasyonda bu Exchange dışında Exchange 2007 var ise “Setup /PrepareAD komutunu çalıştırmanızı belirtmekte. Benim yapımdaki Exchange 2010 organizasyonumun tek Exchange sunucusu olduğu için herhangi bir işlem yapmıyorum.

Install seçeneğini tıklayarak işlemlerime devam ediyorum.
Finish diyerek kurulumu tamamlıyoruz.Sunucumuzun reboot olması gerektiği uyarısını alıyoruz ve sunucumuzu reboot ediyoruz.

Görüldüğü üzere Exchange 2010 u yapımıza başarılı bir şekilde kurduk. Fakat pek tabidir ki yapmamız gerkenler henüz bitmedi. Başarılı bir şekilde kurulumunu tamamladığımız Exchange’imizi artık kullanıma hazır hale getirmemiz gerekiyor. Exchangemizin ilk temel fonksiyonu yapımızın mail trafiğini sağlamak. Bizde öncelikle Exchange’imize bu özelliği kazandıracağız.

Exchange sunucumuzu bizler Edge Transport rolü olmadan kurduğumuz için Hub Transport Role tarafında mail akışı için Connectörler oluşturmamız gerekiyor. Şimdi isterseniz bu ve sonrasındaki işlemlere geçelim.


EMC açıyoruz.


Şimdi öncelikle eğer ürün için bir lisans anahtarınız mevcut ise nasıl gireceğinize değinelim.

Ürünümüz için gerekli lisans anahtarını Server Configuration – Hub Transport kısmına tıklayıp Enter Product Key diyerek girebilirsiniz

Lisansı girdiğinizde vereceği uyarı ise bir hata iletisi değildir sadece Information Storage servisinin yeniden başlatılması gerekliliği ile ilgili bir uyarıdır.

Send Connector

Bu işlemden sonra şimdi Exchangemizi organizasyonumuzda kullanıma hazır hale getirecek diğer işlemleri tamamlayalım.

Öncelikle dış organizasyonlara mail atabilmek için Send Connector oluşturalım. Bu işlem için aşağıdaki adımları izleyeniz.


Send Connector oluşturmak için öncelikle EMC konsoldan Organization Configuration bölümünden Hub Transport a gelelim ve ordan da Send Connector sekmesini tıklayalım. Send Connectorümüzü bu alandan oluşturacağız. Şimdi yeni bir connector oluşturmak için New Send Connector diyelimŞimdi oluşturacağımız Connector e bir isim verelim. Ben BjkExchSendCon diyorum. Sizde yaptığınız işlemi tanımlayacak uygun başka bir isim verebilirsiniz.


Add diyor ve hangi dış organizasyona mail göndermek istediğimizi belirtiyoruz. Ben tüm dış organizasyonlara mail göndermek istediğim için * sembolünü kullanıyorum. Diğer ayarları ise resim de görüldüğü gibi yapacaksınız.


Network ayarlarımızı yapılandıracağız. Ben sunucum için dışarıdan bir Smart hosting hizmeti almadığım için Use domain name system (DNS) “MX” records to route mail automatically seçeneğini işaretliyorum.


Yapımda bir tane sunucu var ve dışarıya bu sunucu üzerinden mail göndereceğim. Ekleyebileceğim harhangi başka bir Exchange sunucum olmadığı için bu adımda Next diyerek devam ediyorum.Yaptığım işlemlerin özetini görüyorum. Ayarlarımda herhangi bir hata olmadığını onaylıyor ve New diyerek gerekli işlemleri başlatıyorum.Finish e tıklayarak işlemi sonlandırıyorum.

Evet artık Exchange mail sunucumuz dış dünyaya mail göndermeye hazır haldedir. Tabiki DNS deki gerekli düzenlemelere de değineceğiz. Şimdi sıra kullanıcılarımızın kendi organizasyonumuz dışından da mail alabilmesi için gerekli ayarları yapmaya geldi.

Bu işlem için ise Receive Connector oluşturacağız. Şimdi bu işleme geçelim.

Receive Connector


Receive Connector oluşturmak için Server Configuration dan Hub Transport a tıklayalım. Ben bu işlem için Default isimli connectorü düzenliyeceğim. Bunun için ilgili connectorün Properties ine tıklıyorum.Permission Group sekmesine geçiyorum ve Anonymous users kutucuğunu işaretliyorum. Bu sayede dışardan mail gönderen herkesden organizasyon üyelerinin mail almalarını sağlamış oluyoruz.

Bu işlemide bitirdiğimizde artık mail sunucumuz mail göndermeye ve dışarıdan mail almaya hazır haldedir.

Şimdi isterseniz mail hesapları oluşturmadan önce birde DNS kısmına göz atalım. Çünkü DNS de de bazı kayıtlar açmamız gerekiyor. Bu kayıtlar Host A kaydı (2 adet a:mail ve a:autodiscovery) MX kaydı ve SPF kaydı.

DNS te Açılması Gereken Kayıtlar

DNS te nasıl kayıt açabileceğini bildiğinizi varsayarak sadece hangi kayıtları ne için açmamız gerekiyor özetle ona değineceğim.

Host A kaydında mail isimli Host A kaydını hem MX kaydımda kullanmak için hemde OWA ya erişim için kullanacağımdan açıyorum. Diğer Host A kaydım olan autodiscovery kaydını ise Outlook kullanıcılarının yapılandırma ayarlarını Exchange den otomatik bulup çekmeleri için açıyorum. Ve ayrıca bir tanede MX kaydı açağım, bu kayıt mail alış-verişim için gerekli bir kayıt. Son olarak ise SPF kaydımı oluşturacağım bu kayıtta bazı domainlere mail atabilmem için gerekli ve önemli bir kayıttır. SPF kaydını oluşturabileceğiniz yardımcı siteler var fakat bu işlemi ilk kez yapacak iseniz basitte olsa bu site sihirbazlarında biraz zorlanabilirsiniz. Dilemeniz halinde benim aşağıda verdiğim SPF kaydını düzenliyerek kullanabilirsiniz.

Tüm kayıt açma işleri bittiğinde DNS serverımda şu kayıtlar olmalı.


Owa Yapılandırması


Öncelikle IIS Manager ı açıyoruz. Sites tan Default Web Site a tıklıyoruz ve sağ paneldende HTTP Redirect’e tıklıyoruz.


Yönlendirme adresine /owa yazacağız diğer ayarları resimde gördüğünüz gibi yapıp Apply diyerek değişikliklerin uygulanmasını sağlıyalım.Evet artık OWA ya /owa yazmadan da erişebileceğiz.https://mail.bjk.com yazdıgımızda owa adresi açılmaktadır.


EMC da Server Configuration altında Client Acces üzerindeyken Outlook Web App tabında owa üzerinde sag click yapıp properties e giriyoruz.


Authentication tabında logon olma şeklimizi belirliyoruz. Ben user name only seçenegini seçiyorum. Sadece kullanıcı adını gırerek owa ya login olabilirim.

Böylelikle Exchange 2010 kurulumunu tamamlamış bulunuyoruz. Artık bir user oluşturup mail alışverişi yapabiliriz.

Umarım faydalı bir makale olur …

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(1466)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

2 Readers Commented

Join discussion
  1. Önsel AYDIN on 18 Aralık 2012

    Emeğine sağlık çok gerekli ve faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

    • admin Author on 19 Aralık 2012

      Tesekkurler abi 🙂

Bir Cevap Yazın