Merhaba

Bu yazımızda hyperv de karşılaştıgım bir problemi ve nasıl çözecegimizi görecegiz.

Sanallaştırma olarak hyperv kullanıyorsanız ve oluşturdugunuz bir sanal makinayı silerken ”Can’t delete Virtual Machine with ‘Opertion cannot be performed while the object in current state” hatası alıyorsanız aşagıdaki işlemleri sırasıyla uyguladıgınızda sorununuz çözülücektir.Önce hyperv host sunucuda aldıgınız silme hatasıyla ilgili eventları kontrol edin. Hatanın detayında o sanal makinaya ait id numarasını göreceksniz.


  1. Hyper-V Server a baglanın
  2. Computerda aşagıdaki dizine ulaşın
  3. %systemroot%\ProgramData\Microsoft\Windows\Hyper-V\Virtual Machines (NOTE:  Bu dosyalar gizli dosyalardır öncesinde gizli dosyaları görünür yapın)
  4. Eventlardaki id numarasıyla eşlesen xml file ı bulun


  5. Üzerine sag click yapıp dosyayı silin.
  6. Bu dizinden çıkın
  7. Hyper-V MMC console u açın
  8. Az önce silinmeyen o sanal makinanın silindiğini göreceksniz.

Virtual machine manager a baglanın. Silerken hata aldıgınız makine üzerine gelin. Sag click yaptıgınızda çıkan Delete seçenegiyle o daha önceden silmeye çalışırken surekli hata aldıgınız sanal makinadan artık kurtulabilirsiniz.


Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(608)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın