Arkadaşlar Elastix ücretsiz açık kaynak kodlu ücretsiz bir IP santralidir. Çekirdek olarak CentOs kullanır.

Elastix ile IVR dediğimiz sesli karşılama sistemi kurabilirsiniz. Satış için 1 destek için 2 vs gibi. Gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

Ayrıca kendi içinde CRM sayesinde arayan müşteri ile ilgili bilgiler girilebilir. Ses kaydı alıp oluşturacağınız telefon veri tabanındakileri aratıp dinletebilirsiniz.

Yapılan tüm görüşmelerin detaylarını loglayabilir ve ses kayıtlarını tutabilirsiniz. Çaldır kapat biz sizi arayalım gibi uygulamalarda Elastix ile yapılır. Çağrı yönlendirme, bekletme,video konferans, arama zamanı belirleme gibi işlemlerde yapılabilmekte.

Elastixin bize sağladığı diğer servisler ise Instant Messaging,Faks,Email,Database,Web,Dhcp server olarak sayabiliriz.

Programı http://www.elastix.org/index.php/en/downloads/main-distro.html linkinden 32 ve 64 bit sürümlerini indirebilirsiniz. Ben 32 bit 2.3.0 stable release sürümünü indireceğim. Yaklaşık 692 mb bir iso dosyası inecek ve boş bir cd ye yazacağım. Cd yi http://www.freeisoburner.com/ ile yazdırabilirsiniz.

Kurulum için minimum sistem siteklerini http://www.elastix.org/dokuwiki/doku.php?id=installation linkinden bulabilirsiniz.

Eğer digital bir hattınız var ise kuruluma başlamadan makinamıza ISDN BRI, PRI kartımızı takıp bağlantılarını gerçekleştirmemiz gerekli. Bahsettiğim kartlar digital telefon hatları olarak bilinir. BRI 2 adet 64 kbps veri veya ses kanalı içerir.

Tek bir PRI hat ise 30 veri veya ses kanalı içerir. Bu ürünleri ttnet den temin edilebilir.

Aşağıda resmi görülen OpenVox marka elastix sertifikalı önerilen bir ürün. Fiyatı 500 $ civarında 4 portlu yani 4 pri bağlanabilir. RJ48 konnektör ile pri karta takılır.

Ayrıca BRI için elastix sitesinde bir kart önermiş http://elastix.org/index.php/en/component/content/article/67-newstest/832-elastixallocertifieden.html


Bir dijital hattınız yok ise bir voip provider dan yada reseller firmalarından dakika satın alabilirsiniz.

Ben bu aralar www.voipraider.com kullanıyorum.

Kuruluma başladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşırız.
Buradan kurulum ve ortamın dilini seçeceğiz.


Kullandığımız klavyenin dilini değiştirelim.


Burda ayrıdığımız sabit diski tamamen kullanacağım diyor. Evet diyerek ilerliyoruz.


Tamam diyerek ilerleyelim.


Evet diyerek ilerleyelim.


Tamam diyerek ilerliyoruz. Önceden Linux kuran arkadaşlar bu ekranlara aşinadır.


Ağ kartı olarak eth0 ayarlamaları için Evet diyerek ilerliyoruz.


IPv4 kutusunu doldurmayı unutmayalım.


Burda ben ağ kartımı statik ip atadım.DNS ve ağ geçidi ayarlarımızı yapalım.


Burda makinamıza bir isim verelim.Saat dilimini seçip Tamam ile ilerleyelim.Burada Linux root parolamızı girelim.


Mysql şifremizi ayarlayalım.Burada elastix web yönetim konsolu parolasını ayarlayacağız.


Ve kurulum tamamlandı.Kullanıcı adı ve şifremizi girerek web yönetim konsoluna giriş yapabiliriz.
User Açalım

Ana menüden PBX linkine tıklıyoruz.


Generic SIP Device seçiliyken Submit komutuna tıklayalım.


Aşağıdaki gibi girişimizi yapalım ve Submit komutuna tıklayalım.Akabinde apply Configuration Changes Here komutuna tıklayıp işlemimizi tamamlayalım.


Voip telefonu olarak 3CX kullanacağım. Hemen hemen her ortam için 3CX clientı mevcut. Ben 1001 nolu bir hesap daha oluşturdum. Bunuda android tabanlı clientıma tanımladım. Arayüz aşağıdaki gibidir. İşaretlediğim yerden…


 Edit yada new ile aşağıdaki ekrana ulaşalım. OK komutunu çalıştırdıktan sonra ana ekranda On Hook yazısını gördüyseniz online olmuşsunuz demektir. Bu sistemdeki diğer kişileri arayabiliriz artık.


Programı http://www.3cx.com.tr/voip-telefonu/index.html linkinden windows clientını indirebiliriz. Ayrıca x-lite programıda çok kullanılan bir voip telefonudur.

 

 

Yazar: Önsel AYDIN   
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(6208)

the author

1975 de Giresunda doğdum. Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği eğitimi aldım. Windows 95 den beri bilişim sektöründeyim. Windows 2000 zamanında çeşitli Microsoft sertifika eğitimleri aldım.8 Yıl Elçi Fende Eğitimci ve Bilgi İşlem Müdürlüğü yaptım. Turcom/Arıtech/Entegres gibi teknolojide öncü firmalarda çalıştım. Şu an IT/IS ProjectManager olarak bilişim sektöründeki faaliyetlerime devam etmekteyim. Bu devamlı gelişen güncellenen dev sektörde bir nebze sizlere yardımcı olmak amacıyla yazılarımı ve tecrübelerimi aktarmaktan mutluluk duyacağım.

3 Readers Commented

Join discussion
  1. tga on 22 Eylül 2013

    elastix crm önerirmisiniz ?

  2. M.Cenk CEYLAN on 08 Ekim 2013

    Döküman için teşekkür ederim. Ancak kıyısından köşesinden IPPBX e bulaşmış kişilerin bildiği standart ayarlar olmuş. Mümkünse bu makaleyi genişletip yada devam yazısı ekleyip, kartların (pri, bri ve standart PSTN hatların takılabileceği kartların) kurulum ve konfigrasyonlarını gösterebilirseniz sevinirim tabi eğer bilginiz dahilinde ise. Değilse de canınız sağolsun makale için teşekkürler.

  3. alias469 on 18 Ocak 2017

    slm elastix için destek veriyormusunuz kastamonudayım.

Bir Cevap Yazın