Ekstra yazılım yüklemeden Windows çalıştırabilir dosya oluşturabilirsiniz. Windows XP/7/8 sizin için bunu yapabilir. “IExpress Sihirbazı” adlı bir oluşturma aracı var. Windows’ta bir çalıştırılabilir dosya oluşturma sürecinde size yol gösterecektir.

İlk adım Başlat >> Çalıştır ve aşağıdaki komutu yazın gitmek için:

iexpress

Aşağıdaki ekran bizi karşılayacak.


Açılan forda İleri’ye tıklayın.Aşağıdaki ekranda en üst seçenek(Extract files and run an installation command)

seçilip ileri(next) komutuna tıklayalım. Aşağıda gösterilmiştir:


Aşağıdaki ekranda size çalıştırılabilir dosya ismini istediğiniz yolu yazın. Eğer yükleme yolu tanımlamaz isek kullanıcıya kurulum esnasında yol sorulacaktır. Şu an boş bırakıp ileri(next) komutuna tıklayınız.


Eğer bir lisans görüntülemek istiyorsanız aşağıdaki ekranda bunu seçebilirsiniz. Şimdilik Aşağıdaki gibi seçim yapıyorum.


Sonraki ekranda size çalıştırılabilir dosya eklenmesini kodu eklememiz gerekiyor. Bu eğitim için ben bir yürütülebilir bir VBScript dosyası kullandım. Ayrıca kodumuzu başlatacak bir dosya ekledim.


Çalıştırma dosyasını ekledikten sonra, İleri’yi tıkladık. Aşağıdaki açılan ekrandan yüklemek istediğimiz programı seçmek gerekir.


Ben yukarıdaki gibi seçtim ve İleri’yi tıkladım. İsterseniz Ayrıca bitiş mesajı da girebiliriz. Bu formda bir şey yapmazsak yükleme sonunda diyalog penceresi gelmez Aşağıdaki gibi ben ayalarımı yaptım ve ileri konutuna tıklıyorum.


Yukarıdaki ekranda çalıştırılabilir dosyamızın nereye oluşacağını seçtim.


Next ve Finish komutlarına tıkladıktan bir süre sonra çalıştırılabilir dosyamız hazır.

Yazar: Önsel AYDIN   

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(487)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın