Bu makalemizde Desktop Central üzerinde Software Deployment nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Software Deployment ile şirket içerisinde kullandığınız Office, Winrar, Adobe Reader, Java, .Net Framework ve aklınıza gelecek tüm programları bir kurulum paketi halinde ister Userlarınıza isterseniz bilgisayarlarınıza uzaktan kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak Desktop Central’ın en sevdiğim özelliklerden biri olan şirket içerisinde sık kullanılan tüm uygulamaların nerdeyse tüm paketlerini otomatik olarak hazırlaması aşağıdaki listede yaklaşık 294 adet uygulama bulunmaktadır bu uygulamalar zaman güncellenip zaman istekleriniz doğrultusunda yenileri eklenmektedir.

Templates kısmından istediğimiz paketlerden birini seçerek Action kısmından Create Package tıklayıp ilgili paketin hazır hale gelmesini bekliyoruz.


Resim-1

Paket hazırlama işleminin devam ettiğini görmekteyiz.


Resim-2

Görüldüğü üzere artık paketimiz hazır bu paketi sizden talep eden kullanıcılarınıza uzaktan kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


Resim-3

Hazırlamış olduğumuz veya listeden herhangi bir programı seçerek User & Computer Install/Uninstall software kısmından ilgili kullanıcıya yazılım yükleme işlemini başlatıyoruz.


Resim-4

İlgili paketi seçtikten sonra bir sonraki ekranda ilgili ayarlar için bir isim ve kurulum yapılacak bilgisayar ismini belirleyerek hazırlamış olduğunuz Template Deployment Settingsleri seçebilir Execution ayarları yapabilir ve Deploy veya Deploy Immediately tıklayarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz.

Kurulum işlemini Site Domain Computer, Organizational Unit, Group Computer, Ip Address ve Custom Gruplar seçebilirsiniz.

Kurulum işlemini ileri bir tarihe zamanlayabilirsiniz.


Resim-5

Yapılandırmış olduğumuz Deployment işleminin başarıyla gerçekleştiğini görmekteyiz.


Resim-6

Yapılan kurulum işlemi hakkında detaylı bilgi görmekteyiz.


Resim-7

Görüldüğü üzere son kullanıcı tarafında Putty’in kurulduğunu görmekteyiz.


Resim-8

Kaynak: MsHowto

Yazar: Osman BAGISLANAN

Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar


(623)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın