Install seçerek kurulumumuza başlıyoruz.


Karşımıza kurulumdaki ilk grafik arayüz geliyor, “Next” diyerek ilerliyoruz.


Dil ayarları : English seçerek next ile ilerliyoruz.

Klavye – Mouse Ayarları : Turkish seçerek next ile ilerliyoruz.

Eğer iSCSI ya da network disk gibi bir komples kurulum gerçekleştirmiyorsanız “Basic Storage Devices” seçerek ilerleyebilirsiniz. Normal; scsi, ssd, sata bir yerel disk için kurulum “Basic Storage Devices” üzerinden gerçekleştirilmelidir.

Eğer formatlanmamış bir hard disk üzerine kurulum gerçekleştirecek olursanız ekran görüntüsündeki gibi kurulum; disk içerisinde bir dosya sistemi ya da bölüm bulamadığı için bunu bildirerek  size içerisindeki tüm verilerin silineceği uyarısını verecektir. “Yes, discard any data” seçeneği ile ilerleyelim. Böylece disk’in kurulum için biçimlendirilmesini sağlamış olacağız.


Bilgisayarınız için bir hostname belirleyerek devam edebilirsiniz.


Saat dilimi olarak İstanbul seçebilirsiniz.

Bu adımda bir root şifresi belirliyoruz.


Bu adımda kurulum şeklimizi seçiyoruz. Eğer ilk defa kurulum yapıyorsanız bu bölüm sizin için çok önemlidir. Kurulum yapığınız diskiniz üzerinde eğer başka işletim sistemleri varsa veri kaybı yaşamamak için çok dikkatli olmalısınız. Kurulumun başında biz daha önce formatlanmamış bir disk kullandığımız için “Use All Space” seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz.

Diğer seçenekleri kısaca açıklayacak olursak;

Replace Existing Linux System(s) : Daha önce disk üzerinde bir Linux işletim sistemi kurulu ise sadece bu birimleri kaldırarak bu alana kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Eğer disk üzerinde hem linux hem windows mevcutsa daha önceden bu seçenek ile windows’a zarar vermeden sadece linux’u kaldırarak onun üzerine kurulumu gerçekleştirmeniz mümkündür.

Shrink Current System : Disk üzerindeki boş alanlardan bir kurulum alanı oluşturarak kuruluma devam edebilirsiniz.

Use Free Space : Disk üzerinde formatlanmamış bir bölüm varsa bu alana kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Disk üzerindeki diğer verilerinize bir zarar gelmez.

Create Custom Layout : Eğer linux kurulumu konusunda tecrübe sahibiyseniz bu seçenek ile disk üzerindeki tüm bölümleri görüntüleyerek kendi ihtiyacınız doğrultusunda yapılandırmaya gidebilirsiniz.

Bir önceki adımda “Use All Space” diyerek kuruluma devam ettiğimiz için kurulum bize otomatik olarak bir disk yapılandırması sunacaktır. Dilerseniz düzenleyebilirsiniz. Standart yapı LVM’dir. LVM kısaca veri artışına göre disk yapınızı dinamik olarak düzenleyebileceğiniz bir yapıdır diyebiliriz.


Bu disk yapılandırmasına göre disk içerisindeki tüm verilerin silineceği bilgisi veriliyor. Format diyerek devam ediyoruz.


Yapılan değişikliklerin disk üzerine yazılacağını bu adımda “Write changes to disk” seçeneğini ile ilerliyoruz.

Next ile devam ediyoruz.


Bu adımda boot loader standart olarak /dev/sda üzerine kurulur ancak dilerseniz değiştirebilirsiniz. Ayrıca boot loader’a şifre de koyabilirsiniz.


Boot loader ayarlarından sonra kurulum çeşitleri için gerekli bilgiler indirilerek hazırlanıyor.


Kurulumumuz tamamlanıyor. Close dediğimizde centos kendisini reboot edecektir.

Kurulum sonrası son yapılandırmalara bu adımda başlanıyor.


Lisans sözleşmesini onaylayıp forward tıklıyoruz.


Root dışında bir kullanıcı oluşturmanız gerekmektedir. Bu aşamada da kullanıcı dizini ile ilgili düzenleme yapmanız mümkün. Bunun için “Advanced” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.


Tarih ve saat ayarlarını bu aşamada yapıyoruz.

Kdump kurulumunu bu aşamada gerçekleştirebilirsiniz . Kdump kurulumu için en az 2gb ram’e sahip olmanızı tavsiye ederim. Kdump kernel çökmelerinde kullanılabilecek bir mekanizma olarak düşünülebilir ve kdump için ayrılan bellek başka uygulamalar tarafından kullanılamaz.Finish butonuna tıklayarak devam ediyoruz.


Yes tıklıyoruz ve ardından systemımız reboot ediliyor.


Centos giriş ekranı: Olusturdugumuz kullanıcı yada root ile login olabilirsiniz.


Kurulum sonrası Centos Masaüstü ekranı. Böylelikle kurulumumuz tamamlamış bulunuyoruz.

Yazar: Osman BAGISLANAN
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(675)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın