Windows 2008 Active Directory Rollerinin (FSMO) Taşınması

Windows 2008 Active Directory Rollerinin (FSMO) Taşınması

Bu yazımızda AD rollerin taşınmasını ele alacagız. Öncelikle suan rollerin hangi sunucuda oldugunu kontrol ediyoruz. CMD Prompta netdom query fsmo komutuyla butun rollerin hangi sunucuda oldugunu listeleyebiliriz. Komutu calıştırdıgımızda bütün rollerin g2mdc3 sunucusunda oldugunu görüyoruz.

AD Sites and Services ile ortamdaki DC sunucularını görebılırız.

Bundan sonra yapmamız gereken ıslem bu 5 rolun hangi sunucu üzerinde oldugunun kontrolunu yapmak. Bunun için aşagıdakı işlemleri yaparak sırayla kontrollerimizi gerceklestiriyoruz.Active Directory User and Computers da domainin üzerine gelip sag click yapıp Operations Master a tıkladıgımda;

RID, PDC, Infrastructure rollerinin G2MDC3 sunucusunda oldugunu görüyoruz.

Bir diger rolumuz için Active Directory Domain and Trust üzerinde sag click yapıp Operations Master tıkladıgımızda ;Domain Naming Master rolununde G2MDC3 sunucunda oldugunu görüyoruz.

Son rolumuzun Shema Master rolunun kontrol için ise aşagıdaki yolu izliyoruz.

Başlat—Çalıştır – mmc consolu açıyoruz. Consolde ılk basta shema gelez. Bu yuzden aşagıdakı komutla bir dll dosyasını register etmemiz gerekiyor. Register işlemini yapıyoruz.

Başlat—Çalıştır

Regsvr32 schmmgmt.dll register ediyoruz.

Ardından yine Başlat—Çalıştır — Mmc yazarak consolu açıp Add remove snap-ins ile Active Directory Schema yı Add—OK butonlarıyla ile eklyoruz.

Console da schema üzerine gelip sag click yaptıgınız Operation Master menusune tıkladıgınızda ;Schema Master rolununde G2MDC3 sunucusunda oldugunu görüyoruz.

Bundan sonra yapacagımız işlem ise sunucumuzdaki bu rollerin daha önceden Aditional DC olarak kurdugumuz sunucu üzerine aktarımı. Ben daha önceden G2MDC2 adında bir Aditional Domain Controller sunucusu kurdum. Bundan sonra yapacagım işlemler G2MDC3 sunucusu üzerindeki rollerin G2MDC2 üzerine taşınması olacaktır.

G2MDC2 sunucusuna baglanıyoruz. Active Directory Domain and Trust üzerinde sag click yapıp Change ADDC menusunden rolleri üzerine tasıyacagımız sunucuyu seçiyoruz.

G2MDC2 sunucusunu seçtikten sonra OK diyoruz. Devamında Active Directory Domain and Trust üzerinde sag click yapıp Operations Master menusune tıklayarak;Change butonuna tıklıyor ve Yes diterek işlemimizi onaylıyoruz.Ok diyerek tamamlıyoruz.Bir sonraki adıma geçiyoruz.Schemanın taşınması.

Başlat—Çalıştır

Regsvr32 schmmgmt.dll register ediyoruz.

Ardından yine Başlat—Çalıştır — Mmc yazarak consolu açıp Add remove snap-ins ile Active Directory Schema yı Add—OK butonlarıyla ile eklyoruz.
ADSchema üzerinde sag click yapıp Change ADDC diyerek


G2MDC2 seçiyoruz. Ardından yine sag click yapıp Operations master a tılayarak change ile G2MDC2 sunucusunu seçip onaylıyoruz.
Ok diyerek Schema taşınması işleminide tamamlıyoruz.

Son olarak PDC,RID ve İnfrastructure rollarını tasıyacagız. Bunun için AD user and computers ı acıp domain üzerinde sag click yaparak opreations master a tıklıyoruz.İlk önce PDC rolunu taşıyoruz. Sonra RID. Son olarakta İnfrastructure rolunu taşıyacagız. Change diyerek transferi onaylıyoruz.

Üç rol içinde aynı işlemleri tekrarlıyoruz.


Cmd prompta netdom query fsmo komutunu tekrar çalıştırdıgımızda rollerin G2MDC3 ten G2MDC2 üzerine taşınmış oldugunu görüyoruz.

Böylelikle aynı işeltim sistemine sahip DC ler üzerinde rolleri taşıma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Yazar: Osman BAGISLANAN
Http://www.mslinuxtr.com/yazarlar

(1267)

the author

Netaş Aş. de Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2012 den bu yana kendi bloğum olan MSLİNUXTR de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum. Ayrıca 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

4 Readers Commented

Join discussion
 1. Önsel AYDIN on 15 Ağustos 2012

  Bu rollerin taşınması hangi durumda gerekli olur?

  • admin Author on 15 Ağustos 2012

   2003ten 2008 e migrate yada aynı işletim sistemine sahip sunucularda bir sunucudan digerine rollerin taşınması gerektiği vb. durumlarda bu işlemleri yapmamız gerekir.

 2. seckin on 18 Şubat 2013

  Merhaba, öncelikle elinize sağlık, bir sorum olacaktı. Eğer eski master domain controllerı ortamdan kaldırmak istersem, kaç gün beklemek ya da ne kadar beklemek doğru olacaktır. (Replikasyon için) Teşekkürler….

  • admin Author on 19 Şubat 2013

   Product ortamda eger aciliyeti yoksa en az 1-2 ay beklemek lazım. Normalde birkaç gun sonrada kaldırabılırsınız. Ama kişisel tecrübelerim global katalog vs bir sorun çıkmaması için en az 1 ay kadar birlikte çalışması.

Bir Cevap Yazın